Jak zaplanować remont kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Śmiało można stwierdzić, że jest ona jego sercem. Osoby, które przygotowują posiłki dla wszystkich domowników i te, których pasją jest gotowanie spędzają w niej mnóstwo czasu. Dlatego też to pomieszczenie musi być miejscem funkcjonalnym i przyjemnym. Jeśli urządzamy lub remontujemy mieszkanie musimy wiedzieć, jak zaplanować remont kuchni, aby poszedł on sprawnie i szybko.

Od czego zacząć remont kuchni?

Remont kuchni należy zacząć od gruntownych przemyśleń, głównie tych dotyczących funkcjonalności i użyteczności. Musimy dobrze się zastanowić, jakie sprzęty i rozwiązania będą nam potrzebne. Układ i wysokość blatów, pojemność szafek i szuflad, ulokowanie sprzętu AGD, rozmieszczenie gniazdek elektrycznych czy też kąt padania światła dziennego, a także rozmieszczenie punktów świetlnych jest niezwykle istotne, nie tylko dla estetycznego wyglądu kuchni, lecz przede wszystkim jej funkcjonalności. Kolejną istotną kwestią jest wybór materiałów wykończeniowych, które trafią na ściany, podłogi oraz tych, z których zostaną wykonane meble. Wszystko to ma ogromny wpływ na użyteczność kuchni oraz co istotne utrzymanie w niej właściwego porządku i czystości.

Projekt kuchni

Kiedy już podjęliśmy ostateczną decyzję dotyczącą remontu kuchni, warto przygotować dokładny budżet i projekt, który będzie mieścił się w tym budżecie. Koniecznie trzeba obliczyć wszystkie koszty: materiałów budowlanych i wykończeniowych, mebli, sprzętu AGD, instalacji, koszty pracowników, wyposażenia i innych akcesoriów. Warto zastanowić się czy w ramach oszczędności część prac jesteśmy wykonać sami oraz śledzić promocje w sklepach budowlanych i meblowych. Jeśli posiadamy odpowiednie kwalifikacje lub zdolności możemy samodzielnie wykonać profesjonalny projekt aranżacji kuchni lub udać się do profesjonalisty. Obecnie większość firm wykonujących i sprzedających meble kuchenne, takie projekty wykonuje promocyjnie lub gratisowo w ramach złożonego zamówienia. Projektując kuchnię należy zadbać o to, aby tworzyła ona spójną całość z innymi pomieszczeniami w mieszkaniu.

Zasada ergonomii

Projektując kuchnie nie możemy zapomnieć o zasadzie ergonomii i wygenerowaniu w niej pięciu stref. W każdym nawet niewielkim aneksie kuchennym powinny kolejno znajdować się następujące strefy: strefa zapasów (spiżarka, lodówka, szafki do przechowywania żywności), strefa przechowywania (naczynia, sztućce, garnki itp.), strefa zmywania (zlewozmywak i zmywarka), strefa przygotowywania posiłków (blat roboczy, wyspa, stół) oraz strefa gotowania (kuchenka lub płyta indukcyjna oraz piekarnik). Przestrzeń należy tak zaaranżować, aby w miarę możliwości utworzyć tzw. trójkąt roboczy pomiędzy: lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. Dzięki temu nasza kuchnia będzie ergonomiczna, a przygotowywanie w niej posiłków będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jakość ponad wszystko

Zastanawiając się nad tym jak zaplanować remont kuchni, nie można pominąć kwestii jakości. Pamiętajmy, aby stawiać na tą najwyższą, zarówno przy wyborze mebli, jak i sprzętu ADG oraz wykonania. Dzięki starannemu odnowieniu kuchni, nie będziemy musieli remontować jej przez długie lata.

Dodaj komentarz