Dekoracje wielkanocne, czyli świąteczny wystrój domu

dekoracje wielkanocne - kurczaczek i królik

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Kojarzy się przede wszystkim z radością, wiosną, rodzinnym malowaniem pisanek, święceniem pokarmów, strojeniem Grobu Pańskiego, dzieleniem się jajkiem oraz śmigusem-dyngusem. Niezwykłą atmosferę w okresie Świąt Wielkanocnych tworzą w domu różnorodne, kolorowe dekoracje wielkanocne. Nieodłącznym elementem Wielkanocy są oryginalne stroiki, pisanki, plecione koszyczki, zajączki czy imponujące dekoracje, które podkreślą szczególną atmosferę świąt.

Stroiki wielkanocne

W centralnym punkcie każdego stołu wielkanocnego, przy którym gromadzi się cała rodzina, powinien znaleźć się stroik. Stanowi on prostą, a przy tym kolorową i efektowną ozdobę. Podstawę stroików dostępnych na rynku stanową okrągłe wieńce, do których mocuje się gałązki bazi, świeże kwiaty, motyle, ceramiczne kurczaczki, puszyste baranki, piórka lub barwne jajeczka przepiórcze z różnymi wzorami. Idealnie komponują się z elegancką zastawą stołową oraz innymi dekoracjami. Ogromną popularnością cieszą się stroiki w kształcie gniazdek z wikliny, rattatanu czy barwionej słomy. Na sklepowych półkach można znaleźć również stroiki w całości wykonane z połączonych ze sobą różnorodnych pisanek, które tworzą zaskakujący efekt.

W nowoczesnych domach coraz częściej pojawiają się wielkanocne kompozycje w szklanych wazonach, dużych kielichach, drucianych koszach, a nawet donicach. Osoby, które marzą o własnym, niepowtarzalnym stroiku, mogą spróbować wykonać go samodzielnie. Wystarczy odrobina fantazji, wolnego czasu i dobrych chęci. Do własnoręcznego wykonania stroiku wielkanocnego można wykorzystać długie, wysuszone źdźbła trawy, zebrane w lesie patyki, sztuczne witki lub gałązki, pisanki, czekoladowe jajeczka, sztuczny mech, piórka i wiele innych. Hitem sezonu są skorupki jajek, świeże żonkile oraz tulipany. Wykonanie stroika świątecznego stanowi doskonałą okazję, aby spędzić wspólnie czas w rodzinnym gronie.

stroiki wielkanocne stylizowane na gniazdka

Ciekawe propozycje wielkanocnych ozdób znajdziesz tutaj: https://www.obi.pl/search/wielkanoc/

Pisanki wielkanocne

Symbolem Wielkanocy są przede wszystkim kolorowe pisanki, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Istnieje wiele technik ozdabiania jajek, dzięki którym pisanki stają się wręcz małymi dziełami sztuki. W zależności od regionów Polski wyróżnia się następujące metody zdobienia jajek:

  • kraszanki – do malowania używa się wyłącznie naturalnych barwników (np. łupin cebuli, szpinaku, buraków, itp.);
  • pisanki – na skorupkę nakłada się woskowe wzorki cienkimi narzędziami, a następnie są barwione;
  • oklejanki – metoda ta polega na oklejaniu jajek kolorowymi papierkami, płatkami, materiałami, guziczkami, koralikami, delikatną koronką lub owijaniu włóczką, tasiemkami, oklejane guziczkami, koralikami, delikatną koronką;
  • drapanki – zabarwione jajka zdobi się za pomocą ostrych, cienkich narzędzi, (np. szpilek) i robi się nimi cieniutkie, precyzyjne wzorki;
  • ażurowe wydmuszki – metoda ta polega na robieniu wydmuszek i nawiercaniu wzorków w ich skorupkach specjalnymi narzędziami, po czym wydmuszki wydmuszki maluje się farbami akrylowymi.

Istnieje również wiele oryginalnych metod ozdabiania wielkanocnych jajek, takich jak:

  • quilling – polega na zwijaniu cienkich płatków różnych metali szlachetnych,
  • szydełkowanie,
  • naklejanie gotowych wzorów,
  • zdobienie cekinami, brokatem i koralikami,
  • oklejanie makaronem,
  • odbijanie na jajku kształtów liści.

Współczesny rynek daje nieograniczone możliwości zdobienia pisanek, które wprowadzą na wielkanocnym stole wyjątkowy nastrój.

zdobione pisanki w kubeczkach

Dekoracje wielkanocne

Obok wielkanocnych efektownych stroików i bajecznie kolorowych pisanek, w domu często pojawiają się w okresie przedświątecznym również porcelanowe baranki, kurczaczki wyplecione z włóczki, czekoladowe zające w błyszczących papierkach rozstawione w różnych pomieszczeniach. Pasjonaci pieczenia mogą samodzielnie upiec maślane ciasteczka w kształcie jajek ozdobionych białym lub kolorowym lukrem, koralikami, płatkami czekolady czy wiórkami kokosowymi. Świetnym rozwiązaniem są również własnoręcznie wykonane figurki wielkanocne z masy solnej.

Inspiracje znajdziesz na stronie https://www.obi.pl/porady/mieszkac/dom-i-przechowywanie/Dekoracje-wielkanocne-zrob-to-sam/

Na wielkanocnym stole pięknie będą się prezentowały bukiety świeżych kwiatów w wysokich, szklanych wazonach: żonkili, hiacyntów, tulipanów, narcyzów czy jaskrów.

mężczyzna wykonujący dekoracje wielkanocne

Ozdoby wielkanocne z papieru

Najprostsze, a przy tym zdecydowanie najbardziej efektowne są ozdoby wielkanocne z papieru, które można wykonać w domowym zaciszu z dziećmi. Dekoracje z papieru dają ogromną satysfakcję, pobudzają wyobraźnię i kreatywność najmłodszych członków rodziny, stając się źródłem doskonałej zabawy. Wystarczy klej, nożyczki i kolorowy papier lub bibuła, aby stworzyć wspaniałe girlandy z motywem zajączków, marchewek lub jajek, papierowe kwiaty, koszyczki czy pudełeczka. Do wykonania papierowych ozdób wielkanocnych nie potrzeba szczególnych umiejętności manualnych i doświadczenia.

Dekoracje wielkanocne przygotowane samodzielnie to nie tylko satysfakcja. Wspólne spędzanie czasu z rodziną to niezapomniane chwile!

Dodaj komentarz