Weganizm… Mam wrażenie, że od pewnego czasu traktowany jest jak kaprys, moda, chwilowy trend. Jak zwał, tak zwał. Tymczasem dla wielu osób to styl życia, filozofia, recepta na zdrowe i szczęśliwe życie. Każdy wie, że weganizm to dieta eliminująca produkty zwierzęce i pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie tylko nie jedzą mięsa, ale także eliminują ze swojej diety miód, mleko, jaja. Udowadniają jednocześnie, że można być zdrowym i mieć dużo energii bez spożywania mięsa. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o weganizmie, a także jakie zalety płyną ze stosowania tego typu diety?
Weganizm, a zdrowie
Wiele osób sądzi, że weganizm to świadome pozbywanie siebie niektórych witamin i minerałów. Niektórzy przyzwyczaili się do tego, że to właśnie w mięsie, mleku i mlecznych przetworach znajdują się wszystkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Tymczasem prawda jest taka, że odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały. Wystarczy tylko sięgać po właściwe produkty i nie ma tu mowy o jakichkolwiek niedoborach. Poza tym, coraz częściej mówi się o tym, że spożywanie pokarmów mięsnych nie jest wcale tak ważne i pozytywne dla naszego organizmu, jak można byłoby sądzić. Ponadto warto zaznaczyć, że mięso dostępne w popularnych sklepach i marketach nie odznacza się zbyt wysoką jakością. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zagorzałymi „mięsożercami”, czy też bardziej skłaniamy się ku diecie wegańskiej, unikanie wysoko przetworzonej żywności jest bardzo dobrym pomysłem. Stawianie na produkty świeże, a zwłaszcza warzywa i owoce każdemu wychodzi na dobre.
Uwaga na witaminę B12!
Kwestią bardzo ważną dla osób będących na diecie wegańskiej powinno być kontrolowanie poziomu witaminy B12. Dlaczego? Bo dokładnie ta witamina obecna jest tylko w mięsie, jajkach i nabiale. Wykluczając te produkty z codziennej diety można doprowadzić do jej niedoborów. A długotrwały niedobór B12 może mieć poważne skutki, takie jak anemia, depresja, choroby neurologiczne. Dlatego weganie powinni przyjmować suplementy zawierające tę witaminę.
Co zamiast mięsa?
Dobrej jakości mięso zawiera pełen zestaw aminokwasów niezbędnych człowiekowi, dlatego uznawane jest przez dietetyków za źródło pełnowartościowego białka. Co w takiej sytuacji robią weganie? Bez problemu zastępują mięso całą grupą produktów, które także są świetnym źródłem białka. Dużo wartościowego białka znajduje się w kaszach albo w popularnej ostatnio komosie ryżowej, która praktycznie dorównuje produktom zwierzęcym, jeśli chodzi o zawartość i kompozycję aminokwasów. Źródłem białka jest także fasola, soczewica, soja, bób i ciecierzyca. Ze wszystkich tych produktów można przygotować smaczne i pożywne dania, które dodadzą energii i zadbają o dobre samopoczucie.
Czym zastąpić jajka?
Kolejna kwestia brzmi: a co z jajkami? Je również można w łatwy sposób zastąpić. W zależności od dania, jakie chcemy przygotować, jajko zastępowane jest albo nasionami chia, które ładnie scalają potrawy, albo tofu, z którego można przyrządzić pyszną jajecznicę. Jest też siemię lniane, które działa na podobnej zasadzie, co chia.
Czy można zbudować masę mięśniową będąc weganinem?
Weganizm nie wyklucza masy mięśniowej. Coraz więcej osób w świecie sportu przyznaje się do niejedzenia mięsa, a ich sylwetka śmiało wpisuje się w kanony piękna przyjęte przez świat „fit”. Najważniejsze w tym wszystkim jest zadbanie o właściwe proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów. Dietetycy zalecają aby 20% kalorii pochodziło z białka, tyle samo z tłuszczów, a pozostałe 60% z węglowodanów. Najlepszym źródłem zdrowych tłuszczy dla weganina są orzechy i pestki dyni lub słonecznika, a także awokado, nasiona chia, siemię lniane. Idealnym źródłem białka jest soczewica, w której dodatkowo występują aminokwasy BCAA, które pomagają budować mięśnie, a jednocześnie wraz ze zdrowymi węglowodanami, wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrym źródłem węgli dla wegan są kasze, ryż i produkty zbożowe.
Weganizm a odchudzanie
Wiele badań przeprowadzonych w ostatnich latach udowadnia, że właściwie skomponowana dieta wegańska może przyczyniać się do większej utraty wagi niż w przypadku diety obejmującej wszystkie grupy produktów. Poniekąd nie jest to „odkrycie Ameryki”, gdyż jedząc warzywa i owoce w racjonalnych porcjach, faktycznie szybciej się chudnie, niż odżywiając się mięsem, wędlinami i tłustymi serami.
Weganizm na długie życie
Weganizm przedłuża życie. Tym swój wybór argumentują osoby będące na diecie wegańskiej. Oczywiście nie oznacza to, że wykluczając z życia mięso i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, od razu pozbędziemy się wszystkich chorób. Nie o to tu chodzi. Jednakże na pewno zminimalizujemy ryzyko pojawienia się niektórych chorób, zwłaszcza tych cywilizacyjnych, związanych np. ze zbyt wysokim cholesterolem. Weganie rzadziej chorują na cukrzycę i miażdżycę. Rzadziej chorują na choroby serca, nadciśnienie, a także nowotwór jelita grubego, do którego rozwoju może przyczynia się zjadanie mięsa.