Wakacje na łonie natury? Sprawdź, co może Cię spotkać…

alergiczny nieżyt nosa

Do przebywania na świeżym powietrzu zwłaszcza latem nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak brak przezorności może doprowadzić do poważnych kłopotów, a osoby, które wybierają się z dala od domu na dłużej, powinny mieć apteczkę pełną przydatnego asortymentu. Oto, czego warto się wystrzegać i na co należy uważać podczas biwakowania, pieszych wędrówek i wycieczek za miasto.

alergiczny nieżyt nosa

Zwierzęta

Wilki, niedźwiedzie, dziki czy żmije to zwierzęta, które mogą zrobić nam krzywdę. Wilki i niedźwiedzie to jednak nieczęsty widok, nawet w dzikich rejonach naszego kraju. Zwykle trzymają się z dala od ludzi, a obrońcy zwierząt apelują, by nigdy ich nie dokarmiać i zachować spokój. Szansa na to, że trafimy na tak dzikie i stroniące od ludzkiego towarzystwa istoty jest naprawdę niewielka. Dziki natomiast coraz częściej pojawiają się nawet w miastach. Zasadą jest, by po prostu nie podchodzić do nich i wycofać się. Żmije w Polsce także nie są widziane zbyt często, warto jednak na wędrówki zakładać wyższe buty i nie drażnić tych zwierząt. Ukąszenie może być bardzo nieprzyjemne.

Oparzenia słoneczne

Wystarczy kilka minut na słońcu, by skóra stała się zaczerwieniona i bolesna. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o kremie z filtrem, im wyższy filtr, tym lepiej, zwłaszcza kiedy masz jasne włosy i bladą cerę. Jednak słońce to nie tylko oparzenia skóry, ale także inne problemy zdrowotne: udary i odwodnienie. Jeśli jest gorąco pij bardzo dużo wody, minimum 1,5 litra dziennie i noś nakrycie głowy.

alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa

Trawa, pyłki kwiatów i drzew, zarodniki pleśni to wszystko alergeny. Alergiczny nieżyt nosa może nie tylko utrudnić zwiedzanie, ale także skończyć się zapaleniem zatok i nieprzespanymi nocami. Osoba z ciągłym katarem odczuwa dyskomfort i nie cieszy się życiem. Ważne jednak, by odróżnić alergiczny nieżyt nosa od przeziębienia i szybko sięgnąć po odpowiednie leki*.

Zdjęcia: pxhere.com

*Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz