Słodycze z witaminami

żelki witaminowe dla dzieci

Zdrowe słodycze – czy istnieje w ogóle coś takiego? Wszelkie słodkości są obarczane odpowiedzialnością za otyłość u dzieci i dorosłych, choroby zębów, cukrzycę, a nawet nad aktywność, brak umiejętności skupienia uwagi. Jednak są takie produkty, które z jednej strony są niezwykle słodkie i zaspokajają dziecięcą chęć na “coś słodkiego”, a jednocześnie nie szkodzą ani zdrowiu, ani zębom, ani nie pogarszają koncentracji.

żelki witaminowe dla dzieci

Pierwotna potrzeba słodkości

Skąd u dzieci taki pęd do słodkości? Ponieważ słodycz mamy zakodowaną od momentu poczęcia. Wody płodowe, które dziecko połyka w brzuchu mamy, mają słodki smak, gdy mama często sięga po słodkie jedzenie, słodkie jest także mleko, zwłaszcza to naturalne, z piersi, ale także większość mieszanek dla niemowląt ma słodki smak. Potem mamy podają dzieciom słodką marchewkę, jabłko, banana, a maluch krzywi się, gdy dostanie coś kwaśnego. Słodki smak uspokaja, poprawia nastrój i daje mnóstwo przyjemności.

Cukier z owoców

Aby dziecko nie domagało się czekoladek, lodów i cukierków, warto je przyzwyczaić, że słodkie są także owoce. Banany, jabłka, gruszki, truskawki, maliny i inne można podawać już niemowlętom. Jeszcze słodsze są owoce suszone, zwłaszcza figi i daktyle. Wszystkie one są dosyć kaloryczne i też należy uważać z ich ilością, ale świetnie zaspokajają głód na słodkości i zastępują klasyczne produkty dla dzieci z cukrem.

żelki witaminowe dla dzieci

Żelki witaminowe dla dzieci

Słodkie, smaczne, ale też zdrowe są żelki witaminowe dla dzieci. Ponieważ maluchom przyjmowanie leków kojarzy się raczej ze smakiem gorzkim, preparaty z apteki, także te dostarczające witamin, przyjmują formę żelków kojarzących się z tymi ze sklepu. Jeśli więc mamy do wyboru, klasyczne żelki a żelki witaminowe dla dzieci, warto wybrać te drugie, pamiętając o tym, żeby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki.

Jeśli już mamy ochotę dać dziecku ciasto, galaretkę czy batonika, najlepiej wykorzystać do wypieków nie cukier, ale ksylitol. To cukier brzozowy, który dostępny jest w sklepach. Jest o wiele droższy, niż ten zwykły, ale o wiele słodszy, nadaje się do wypieków i co ważne, ma udowodnione działanie antybakteryjne przeciw próchnicze.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz