Skuteczne sposoby na jesienną depresję

jesienna depresja

Jesień zdecydowanie nie jest dobrą porą roku dla osób ze skłonnościami do depresji. Nawet ci, którzy nie mają problemów ze zdrowiem, potrafią cieszyć się życiem i zawsze widzą szklankę do połowy pełną, w jesiennej szarudze zaczynają być znużeni, a każdy drobny problem urasta do życiowej katastrofy. Jak się jednak nie poddać i do wiosny dotrwać w dobrej formie psychicznej (i fizycznej)?

jesienna depresja
Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania

Wybiegaj endorfiny

Znakomitym sposobem na dobre samopoczucie jesienią jest sport. Wiosną i latem chętnie spacerujemy czy jeździmy na rowerze, a jesienią i zimą staramy się nie wychodzić z domu. Jednak czasami warto się sprężyć i wprowadzić nawyk ćwiczeń. Na zewnątrz może to być nordic walking, bieganie albo jazda na rowerze, gdy tylko nie leje i nie wieje (wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie), w domu można uprawiać stretching, pojeździć na rowerze stacjonarnym, albo kupić karnet na siłownię lub basen. Ruch wpływa na wydzielanie endorfin (hormony szczęścia) i znacznie poprawia samopoczucie.

Pełna kultura

Przed weekendem warto sprawdzić ofertę kin, teatrów, domów kultury. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet w najmniejszych miejscowościach dostęp do sztuki jest ogromny i wcale nie musi dużo kosztować. Można wybrać się na romantyczną komedię, kabaret czy koncert muzyki rozrywkowej albo poważnej. Jeśli mamy jakiś talent, to w gminnych ośrodkach kultury bardzo często funkcjonują koła taneczne, wokalne, malarskie, fotograficzne czy garncarskie. Takie zajęcia to spotkania z podobnymi do nas ludźmi, sposób na rozwój osobisty i oderwanie się od codziennych problemów.

jesienna depresja
Jeśli jesienny dołek zmienia się w depresję, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty

Szukaj pomocy specjalisty

Długotrwały okres obniżonego nastroju, poczucie wypalenia zawodowego, silny stres mogą być jednak trudne do złagodzenia jedynie przez wychodzenie z domu czy ćwiczenia. Dlatego może warto udać się do psychologa czy psychoterapeuty? Porozmawianie ze specjalistą o naszym samopoczuciu pozwoli określić czy to tylko przejściowy okres obniżenia samopoczucia, czy też poważna choroba w leczenie której trzeba włączyć sesje z psychologiem a nawet leki. Może się okazać, że wielomiesięcznego “doła” wyleczymy w ciągu kilku sesji, a nasz komfort życia zdecydowanie się poprawi. Dlatego nie warto się wstydzić, tylko szukać pomocy.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz