Skurcze mięśni – przyczyny i pierwsza pomoc

jaki magnez na skurcze

Okropny ból, który pojawia się w mięśniach w nocy albo podczas wysiłku fizycznego, jest objawem, którego nie da się nie zauważyć. Mięsień kurczy się z taką siłą, że wywołuje ból, który może trwać nawet przez minutę. Przyczyn skurczów mięśni może być wiele, ale w wielu przypadkach skutecznie można im zapobiec.

jaki magnez na skurczePrzyczyny skurczów mięśni:

  • żylaki są jedną z przyczyn bólu całych łydek. Skurcze nie są silne, ale może im towarzyszyć też obrzęk stóp i kostek. Oczywiście z takim problemem należy zgłosić się do lekarza, nie wolno nosić ciasnych skarpetek i podwiązek oraz butów na obcasie, nie powinno się też zakładać nogi na nogę. Przy bólach, należy jak najczęściej leżeć z nogami opartymi o ścianę czy na podwyższeniu.
  • niedobór soli i minerałów. Takie skurcze pojawiają się w nocy i są wynikiem odchudzania albo niepełnowartościowej diety. Cierpią na nie też osoby, które piją za dużo kawy. Warto przyjmować preparaty witaminowe*, które w składzie mają magnez i potas oraz zmienić swoją dietę. Jeśli nie wiesz, jaki magnez na skurcze zażywać, zajrzyj TUTAJ.
  • przetrenowanie, czyli skurcze pojawiają się po nadmiernym wysiłku fizycznym, zwłaszcza jeśli sport uprawiamy tylko od czasu do czasu i nie stosujemy odpowiedniej rozgrzewki. Skurcz warto mocno rozmasować, a następnym razem przed i po treningu zrobić kilka ćwiczeń rozciągających.

jaki magnez na skurcze

  • przegrzanie, odwodnienie – skurcze pojawiają się po długim pobycie na plaży albo na solarium. Najlepiej w takim przypadku schłodzić się i wypić chłodną wodę z dodatkiem soli.
  • zasiedzenie, zwłaszcza gdy zakładany nogę na nogę, co wywołuje ucisk i zmniejsza dopływ krwi. Mięśnie należy rozmasować i zmieniać pozycję.
  • miażdżyca sprawia, że naczynia krwionośne są niedotlenione, bo zatkane. Jeśli więc odczuwasz ból całych stóp, łydek, ud, bioder, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

*Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz