Leki na ból – jak działają?

ból w podbrzuszu

Kiedy coś nas boli, nie możemy właściwie funkcjonować. Ból utrudnia pracę, sen, jedzenie, poruszanie się. Niezależnie od tego, czy odczuwamy ból w podbrzuszu, głowy, mięśni, stawów czy innych narządów, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Warto też sięgnąć po leki, które pomogą ból uśmierzyć.

ból w podbrzuszuNajpopularniejsze leki na ból

Ból powstaje w wyniku podrażnienia receptora nerwowego. Impuls przesyłany jest do rdzenia kręgowego i do kory mózgowej, gdzie pojawia się wrażenie bólu. Wszystkie leki przeciwbólowe blokują powstawania cyklooksygenazy, która sprawia, że odczuwamy ból. Najpopularniejsze środki przeciwbólowe to kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i paracetamol. Każdy z nich ma zalety, ale też wady. Popularny paracetamol można bardzo łatwo przedawkować, a wtedy dochodzi do zatrucia organizmu. Z kolei kwas acetylosalicylowy grozi krwawieniami z przewodu pokarmowego i nie może być stosowany u ciężarnych i karmiących kobiet bez kontaktu z lekarzem. Każdy też działa skutecznie na różne rodzaje bólu. Słaby i umiarkowany najlepiej ukoi ibuprofen i paracetamol, z czego ten pierwszy lepszy jest na bóle kostno-mięśniowe, a drugi na bóle pleców czy gardła. Z kolei na bóle typowe dla grypy czy bólu głowy lepszy jest kwas acetylosalicylowy. Żadnych z tych leków nie wolno popijać sokiem z grejpfruta, niedobra do popijania jest też herbata, zwłaszcza gdy mamy środki zawierające żelazo. Kawa, którą popijamy lek przeciwbólowy, może zwiększyć działanie leku, ale wywoła też problemy ze snem i uczucie niepokoju. Najlepiej więc leki popijać zawsze neutralną wodą. Leki na ból dobrze jest też przyjmować godzinę po zjedzeniu lekkiego posiłku.

ból w podbrzuszu

Inne rozwiązania przeciwbólowe

Nie na wszystkie rodzaje bólu trzeba od razu sięgać po lek na bazie powyższych składników. W przypadku bólu podbrzusza, który wywołany może być stresem, niestrawnością czy menstruacją bardzo dobrze sprawdzają się leki rozkurczowe*, które mają za zadanie zmniejszyć napięcie mięśni gładkich, dzięki czemu przynoszą ulgę.

Zdjęcia: unsplash.com

*Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz