Chodzenie na basen to idealna forma ruchu. Woda masuje ciało, rozwija wszystkie mięśnie, bez nadmiernego obciążenia stawów i mięśni. To idealny sport dla dzieci, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych oraz bardzo otyłych, dla których chodzenie czy bieganie jest niezwykle trudne. Jednak na basenie czyha wiele niebezpieczeństw – bakterie, pasożyty, wirusy. W ciepłej wodzie, w której przebywa wiele osób różnie dbających o higienę rozwijają się one błyskawicznie….
Swędząca skóra stóp
Jakie problemy ze zdrowiem mogą nas dopaść po treningu na pływalni? Najczęściej użytkownicy basenów skarżą się na grzybicę stóp. Łuszcząca się skóra pomiędzy palcami stóp, zaczerwienienie oraz swędzenie to główne objawy grzybicy. To dlatego na pływalniach obowiązuje nakaz noszenia zmiennego obuwia. Bez butów nie można chodzić po szatni, należy klapki mieć także wtedy, gdy wchodzimy pod prysznic czy podchodzimy do brzegu pływalni. Nieleczona grzybica stóp może przenieść się też na inne części ciała oraz jest bardzo zaraźliwa, dlatego wymaga szybkiego leczenia.
Kobiece problemy
Kobiety, zwłaszcza te z obniżoną odpornością, mogą zapaść też na choroby grzybiczne lub bakteryjne pochwy. Upławy z pochwy, swędzenia, zmiana zapachu wydzielin to pierwsze objawy zakażenia. Białe upławy mogą sugerować zakażenie grzybiczne, które może doprowadzić do zakażenia układu moczowo-płciowego, jest też szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i płodu. Wymaga szybkiej interwencji odpowiednimi lekami, zwłaszcza w postaci maści, kremów, płukanek. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju wszelkich infekcji pochwy, należy regularnie stosować środki do higieny intymnej oraz ograniczyć korzystanie z jacuzzi, często zmieniać ręczniki i prać je w wysokich temperaturach.