O tym, że kwas foliowy w ciąży należy brać regularnie, bo jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu powszechnie wiadomo. le warto go brać także przed zajściem w ciążę. Jeśli dziecko jest planowane to oczywiście odstawia się wszelkie środki antykoncepcyjne, kobiety rzucają palenie i zaczynają się zdrowo odżywiać, ale o kwasie foliowym często się zapomina.
Co to jest kwas foliowy?
Witamina B9, czyli kwas foliowy jest niezbędny podczas procesu tworzenia i naprawy genów oraz syntezy białek, które jest podstawowym budulcem komórek i narządów.Jego stężenie musi być duże w organizmie kobiety już w momencie, kiedy dochodzi o zapłodnienia, by wspomóc kształtowanie się narządów wewnętrznych dziecka. Nadmiar kwasu foliowego wydalany się z moczem, dlatego nie istnieje niebezpieczeństwo jego przedawkowania.
Kwas foliowy nie jest bezpośrednio składnikiem pożywienia, ale podczas jedzenia zielonych warzyw, na przykład szparagu, brukselki, szpinaku i brukselki ludzki organizm przetwarza foliany i zamienia właśnie w kwas foliowy. Aby dostarczyć kwasu foliowego w ciąży i przed kobieta musi jest także fasolę, groch, soję, cytrusy, otręby, chleb razowy i wątróbkę. Warto także skorzystać z suplementów diety zawierających kwas foliowy. Zwykle środki te przeznaczone są dla ciężarnych, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by kupować je także przed ciążą.
Dlaczego należy go dostarczać także przed ciążą?
Niedobory kwasu foliowego w ciąży grożą nawet poronieniem, przedwczesnym porodem, albo wystąpieniem wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego u dziecka. Z cewy nerwowej tworzy się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Rocznie w naszym kraju rodzi się nawet 300 dzieci obciążonych wadami genetycznymi spowodowanymi właśnie brakami kwasu foliowego w ciąży.