Choroby układu pokarmowego należą do jednych z najczęściej występujących. Zdarza się, że problemy wiążą się z ciężkostrawną dietą lub z zakażeniem bakteryjnym czy wirusowym, dlatego czasami objawiają się zgagą, wymiotami, zaparciami i biegunką, ale są też takie, o których słyszymy rzadziej. Dysfagia, czyli zaburzone połykanie może dotknąć każdego, często przytrafia się seniorom. Jeśli nie będzie leczona może stać się prawdziwym utrapieniem, a osoba chora ma problem z przyjmowaniem jakiekolwiek posiłku, chudnie, słabnie, traci odporność.
Jakie są objawy dysfagii?
Ta trudna choroba układu pokarmowego utrudnia przechodzenie pokarmów do żołądka z jamy ustnej. Jeśli dysfagia pojawi się nagle, może to oznaczać że w przełyku utknęło jakieś ciało obce (u dzieci np. klocek, u innych też kość czy mostek zębowy) albo że pojawił się stan zapalny. Zwykle sam pacjent (albo rodzice dziecka) są w stanie określić, co się stało. Oczywiście każdy taki przypadek wymaga szybkiego zgłoszenia się do lekarza, by ciało obce mogło zostać usunięte.
Jeśli jest wynikiem stanu zapalnego, to dobiera się odpowiednie leki i usuwa przyczynę stanu zapalnego.
Co może być przyczyną choroby układu pokarmowego?
Jeśli problemy z przełykaniem pojawiły się jakiś czas temu i narastają, także należy zgłosić się do lekarza, który zleci badania radiologiczne czy endoskopowe. Choroba może być wynikiem udaru czy guzu mózgu, stwardnienia rozsianego, choroby rdzenia, zapalenia mięśni, guza krtani, wzmożonej nadpobudliwości nerwowej, uchyłka przełyku. W wielu przypadkach jest to objaw trudny do usunięcia, dlatego duże znaczenie ma też to czym i jak żywi się pacjent. Ponieważ trudności z połykaniem uniemożliwiają przyjmowanie wielu pokarmów, lekarze często zalecają półpłynne, ale wysokokaloryczne posiłki.
Zdjęcia: pixabay.com