Za dużo czasu spędzasz przed komputerem? To pewne, jeśli przy nim pracujesz, a po przyjściu do domu znowu włączasz ekran emanujący sztucznym światłem. A to nie wpływa dobrze na samopoczucie i to na wielu płaszczyznach.
Rosnące kilogramy
Dom-samochód-komputer-samochód-dom. Rolnik, drwal, budowlaniec zużywa wielokrotnie więcej kalorii w ciągu dnia, niż przeciętny pracownik biurowy. To dlatego oni częściej mają skłonność do otyłości i ruszają się znacznie rzadziej. Praca przed komputerem wymaga więc diety uboższej w kalorie, przede wszystkim tłuszcze i węglowodany. Brak ruchu skutkuje także chorobami i zwyrodnieniem stawów oraz problemami z kręgosłupem. Dlatego dobrze jest wprowadzić do swojego życia trochę ćwiczeń fizycznych – można biegać, chodzić na siłownię czy na basen. To dodatkowo odciągnie nas od ciągłego patrzenia w ekran.
Nawilżające krople do oczu
Podczas zerkania w ekran komputera rzadziej mrugamy, dlatego też oczy szybciej wysychają, pieką, są zaczerwienione, mamy wrażenie, że pod powiekami osadził się drobniutki piasek. Osoby pracujące przed komputerem powinny więc mieć nawilżające krople do oczu, które złagodzą te dolegliwości. W przerwach dobrze jest patrzeć na zieloną przestrzeń za oknem. Jeśli mamy taką możliwość, siedźmy przed komputerem twarzą do okna, nie do ściany.
Boląca głowa i zaburzony rytm snu to także efekty siedzenia przed komputerem, którego ekran promieniuje. Nasz mózg odbiera światło komputera, tak jak słoneczne, dlatego siedzenie do późna sprawia, że nie możemy zasnąć, że boli nas głowa. Dlatego na dwie godziny przed snem lepiej zrezygnować z używania komputera czy komórki i tabletu, a poczytać książkę, albo wyjść na spacer/na siłownię/basen. Można też korzystać z programów, które automatycznie zmieniają barwy ekranu. Wieczorem i w nocy stają się one przytłumione i uspokajają zmysły.
Zdjęcia: www.pixabay.com