Niespodzianki na wakacjach… choroby układu pokarmowego

choroby układu pokarmowego

Wyjazdy wakacyjne sprzyjają odpoczynkowi, opaleniźnie, nawiązywaniu nowych znajomości, ale także….. biegunce i wymiotom. Choroby układu pokarmowego, które pojawiają się podczas urlopu, to niestety nie rzadkość. Zdarzają się zarówno małym, jak i dużym plażowiczom czy podróżnikom i mogą mieć różne źródła. Jeśli ich przyczyną nie są zmiany chorobowe, to na szczęście po kilku dniach stosowania odpowiedniej diety i leków mijają.

Salmonella – groźna bakteria, która w naszym kraju jest najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych. Może trafić do naszego organizmu np. przez zjedzenie dwukrotnie zamrożonych lodów czy kremu z dodatkiem surowych jajek.

choroby układu pokarmowego

Sinice – rozrastają się w wodzie pod wpływem ciepła i braku tlenu w wodzie. Wytwarzają toksyny, które mogą być przyczyną wysypki i podrażnienia skóry oraz zatrucia pokarmowego.

choroby układu pokarmowego

Nieświeże jedzenie – podczas upału jedzenie szybciej się psuje. Niestety, nawet w barze czy restauracji możemy stać się ofiarą nieświeżego pożywienia, które wywoła ból brzucha, biegunkę, wymioty… Nie próbujmy też jeść mięsa surowego czy krwistych steków w miejscu, którego nie znamy…

choroby układu pokarmowego

Woda z kranu – w naszym kraju jest czysta, ale już krajach afrykańskich czy w Azji lepiej korzystać z wody butelkowanej i to nie tylko do picia, ale także podczas mycia zębów. Należy też uważać na napoje z lodem – lód bywa także przygotowywany z nieprzegotowanej wody….

choroby układu pokarmowego

Dodaj komentarz