Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która najczęściej pojawia się u dzieci, czasami nawet u noworodków i z reguły towarzyszy nam przez całe życie. Jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry dotyka obecnie około 20% populacji świata, przede wszystkim zaś mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, w tym Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Nieco częściej chorują kobiety oraz noworodki z wysoką masą urodzeniową. Wiele osób uważa, że przyczyną atopowego zapalania skóry może być nadmierna higiena, w tym zbyt częste mycie przy użyciu perfumowanych mydeł i innych mocnych preparatów, jednak dominującą teorią naukową jest genetyczne podłoże schorzenia. Pierwszym objawem atopowego zapalanie skóry jest zazwyczaj uczucie swędzenia, które jest na tyle silne, że przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, a skóra stopniowo staje się coraz bardziej sucha.  Kolejnym objawem są czerwone grudki w okolicach pod kolanami i w zagięciach łokci, które wraz z rozwojem choroby mogą przeradzać się w ropne krostki. W bardziej zaawansowanym stadium rozwoju na skórze pojawiają się czerwone plamy, przypominające liszaj, które mogą pokrywać coraz większe obszary ciała. Skóra osoby z zaawansowanym atopowym zapaleniem skóry przypomina wyglądem cienki, natłuszczony pergamin, z wyraźnie widocznymi żyłami.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, na które nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku, umożliwiającego całkowite wyleczenie. Leczenie opiera się na stosowaniu środków doraźnych, które mają na celu złagodzenie objawów i nie dopuszczenie do powstawania ostrych stanów zapalnych. Dobre efekty przynosi przede wszystkim eliminacja alergenów, czyli wszystkich produktów, na które osoba chora jest uczulona. W niektórych przypadkach, kiedy konieczne jest zahamowanie reakcji immunologicznej, stosuje się leczenie glikosterydami, a także środkami przeciwhistaminowymi, które hamują wydzielanie histaminy: substancji będącej głównym mediatorem reakcji alergicznej. Jeżeli doszło do zmian skórnych, w ramach których występują zakażenia bakteryjne, wskazane jest przeprowadzenie kuracji antybiotykowej. Dużą ulgę chorym na atopowe zapalenie skóry przynosi regularne stosowanie emolientów Atopic, czyli preparatów o działaniu miejscowym, których zadaniem jest łagodzenie obrzęków, uczucia suchości skóry, a także jej swędzenia. Polecane emolienty to przede wszystkim żele i emulsje do ciała i włosów, a także kremy do rąk i twarzy.

Dodaj komentarz