Każdy, kto biega w miarę regularnie, prędzej czy później zauważa, że niektórzy zwolennicy tego sportu korzystają ze skarpet uciskowych. Niektórzy mają opory przed zastosowaniem takiego rozwiązania, inni korzystają z niego bardzo chętnie. Dlaczego warto po nie sięgnąć?
Pierwsze reakcje
Wiele osób nie chce sięgać po opaski kompresyjne obawiając, się, że nie będą one wystarczająco wygodne, a nawet, że będą wręcz przeszkadzały w trakcie biegu. Tymczasem można się do nich naprawdę szybko przyzwyczaić. Mało tego, jeśli ktoś ma z tym większy problem, zawsze pomocna może się okazać stopniowana kompresja, jaką można uzyskać sięgając w pierwszej kolejności po skarpety o mniejszym stopniu ucisku.
Takie zastosowanie najpierw lekkiej, a dopiero później mocnej kompresji, w pełni rozwiązuje problem z brakiem przyzwyczajenia do tego typu bodźców w trakcie treningów.
Dlaczego warto z tego korzystać?
Pokonanie oporów przed wykorzystaniem kompresji to jedna strona medalu. Zupełnie odrębną sprawa jest jednak odpowiedź na pytanie, po co właściwie warto sięgać po takie rozwiązanie i jakie korzyści może ono przynieść. Te natomiast są bardzo wymierne.
Jak się okazuje, skarpety kompresyjne są bardzo przydatne, gdy konieczne jest unikanie urazów. Dzieje się tak dlatego, że kompresja sprawia, że wytłumione zostają mikrowstrząsy i w ten sposób pojawia się ochrona mięśni, stawów, kolan oraz ścięgien.
Ochrona ta jest tym większa, że odpowiedni poziom kompresji sprawia, że ewentualny zbyt duży ruch na boki kontuzjowanego lub przeciążonego miejsca jest automatycznie ograniczony. To z kolei sprawia, że trudniej o doprowadzenie do przypadkowego naciągnięcia lub naderwania.
Kiedy ta cecha skarpet kompresyjnych będzie najbardziej wskazana? Głównie w dwóch sytuacjach, z których pierwsza jest rekonwalescencja po wcześniejszej kontuzji, w szczególności takiej, która jeszcze do końca się nie zaleczyła i istnieje ryzyko jej odnowienia.
Druga z wspomnianych sytuacji ma miejsce w przypadku osób o wadze powyżej średniej. W takiej sytuacji warto zadbać o dodatkową ochronę ścięgien i kolan, chociażby właśnie poprzez sięgnięcie po skarpety kompresyjne, które mogą okazać się niezwykle pomocne w zapobieganiu niepotrzebnych uszczerbków na zdrowiu.
Kompresja to nie tylko ochrona przed kontuzjami
Jak się okazuje stosowanie skarpet uciskowych może pomóc w jeszcze jednej sytuacji. Wiele osób narzeka na fakt,. Że w dzień następujący po ciężkim treningu musi walczyć z utrudniającymi życie zakwasami. Okazuje się jednak, że zakwasy można zmniejszyć, a w niektórych sytuacjach nawet im zapobiec.
Pomagają w tym odpowiednio dobrane, dopasowane do potrzeb konkretnej osoby skarpetki uciskowe. Dzieje się tak dlatego, że dzięki nim zmienia się cyrkulacja krwi, a dzięki temu szybsza regeneracja pomaga uniknąć bólu po treningowego.
Dodatkowo warto wspomnieć, że niektóre skarpety kompresyjne posiadają dodatkowe innowacje wpływające na komfort w trakcie biegu oraz szybsze wracanie do formy po jego zakończeniu. Przykładem na to mogą być skarpetki wyposażone w liczne wypustki 3D.Dots. poprzez ucisk na stopy działają jak akupresura.
Same skarpetki kompresyjne można stosować w wielu dyscyplinach sportu jak bieganie, triathlon, jazda na rowerze, fitness, piłka nożna i nordic walking – zawsze sprawdzają się doskonale.
Zapraszamy na www.360sklep.pl.