Czym jest pokrzywka?

Pokrzywka to bardzo częsta dolegliwość wstępująca nie tylko u małych dzieci, ale i dorosłych. Jakie są jej przyczyny? Jak się objawia i jak ją można leczyć?

Czym jest – objawy

Pokrzywka występująca u dzieci najczęściej ma bardzo ostry przebieg. Głównymi objawami, które można rozpoznać przy pokrzywce to czerwone bąble. Pojawienie się bąbli różnej wielkości i różnego kształtu wynika ze zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych i ich rozszerzenia. Często jest objawem reakcji alergicznej na różne substancje. Pokrzywka rozumiana jako wysypka, prócz wystąpienia bąbli, wiąże się z pojawieniem się obrzęków. Wysypka pojawia się najczęściej na twarzy, rękach, stopach oraz narządach płciowych. Towarzyszy jej swędzenie skóry i dodatkowe obrzęki przypominające pęcherzyki po oparzeniu pokrzywą. Należy zaznaczyć, że jest bezbolesna, ustępuje zazwyczaj tak szybko, jak się pojawia, nie pozostawia blizn ani żadnych przebarwień, a jedynym dyskomfortem jest świąd. Niemowlęta, bardzo delikatne i podatne na każde anomalia zdrowotne, mogą odczuwać dodatkowy dyskomfort związany z nudnościami, bólami brzucha i biegunką, katarem, a nawet stanem podgorączkowym.

Przyczyny

Przyczyny powstawania pokrzywki nie są do końca jasne, jednak można wyróżnić kilka podłoży, które z pewnością powodują tę wysypkę, są to m.in. alergie pokarmowe – najczęściej spotykanymi alergenami w spożywczych produktach są: owoce – truskawki wiśnie, orzechy, mleko, jaja, ryby, a nawet jarzyny; alergie na leki – najczęściej uczula penicylina i jej pochodne, surowica przeciwtężcowa, niesteroidowe leki przeciwzapalne; alergie na pyłki roślin, sierść i naskórek zwierząt domowych, chemikalia, czy konserwanty znajdujące się w pożywieniu również często są przyczyną wystąpienia pokrzywki. Dość często zdarza się, że pokrzywka występuję nie jako reakcja alergiczna, ale reakcja na czynniki fizyczne takie jak: ucisk, gorąco, nadmierne promieniowanie słoneczne, kontakt z chlorowana wodą.

Leczenie

Gdy pojawi się pokrzywka, jej leczenie powinno być kontrolowane prze lekarza, który najczęściej zapisuje leki przeciwhistaminowe, w razie braku poprawy z pewnością zostaną zapisane leki sterydowe, których dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniem lekarza.

Dodaj komentarz