Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Kiedy trwa sezon grzewczy, od razu czujemy w portfelu pustki. W naszym klimacie ogrzewanie trzeba włączyć nawet we wrześniu, a wyłączmy je zwykle w kwietniu. To oznacza, że trwa on niezwykle długo. Można jednak podjąć kroki, które sprawią, że rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Wietrzenie

Wietrzyć mieszkanie należy niezależnie od pory roku. Otwarcie okien sprawi, że w pokoju będzie świeżo, zmieni się zapach oraz zmniejszy ilość kurzu i roztoczy. Jednak nie należy otwierać okna na pół dnia czy ich uchylać na kilka godzin. Wietrzenie zimą powinno być szybkie, ale intensywne. Żeby nie tracić pieniędzy na ogrzewanie pomieszczenia, które się wietrzy, należy zakręcić kaloryfer, szeroko otworzyć okno i zamknąć je po kwadransie. Ponadto, jeśli masz wrażenie, że w pomieszczeniu jest gorąco, nie otwieraj okna, ale przykręć ogrzewanie.

Jak oszczędzać na ogrzewaniuInwestuj w oszczędzanie

Chociaż nie każdy, kto kupuje mieszkanie czy dom ma wpływ na to, jak zostały one ocieplone, to jednak warto się tym tematem zainteresować. Kiepskiej jakości materiały ocieplające są tanie, ale później ogrzewanie takich niedogrzanych pomieszczeń sporo kosztuje. Warto więc zainwestować w grubszą warstwę izolacji, a także w lepszej jakości okna czy drzwi wyjściowe i garażowe. Budynek, którego ściany działają podobnie, jak ściany termosu zimą zapewnia ciepło w środku, a latem jest przyjemne chłodne i to bez instalowania klimatyzacji.

Co to jest dom pasywny?

Jeśli mamy w planach budowę domu, warto zapoznać się z pojęciem domu pasywnego. To dom, który jest tak zaplanowany, ale w jego ogrzewaniu jak najmniej uczestniczyły drogie źródła energii. Przy budowie korzysta się z południowej ekspozycji, by dogrzać pokoje energią słoneczną, stawia się go, biorąc pod uwagę osłonę drzew czy wzniesień od strony północnej, dobrze izolowane są ściany i okna oraz stosuje się systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Dodaj komentarz