Jak dbać o koty długowłose?

Futro kota nie zawsze wymaga od właścicieli szczególnej pielęgnacji. Koty krótkowłose można czesać raz w tygodniu, ale też nie jest to konieczne – nie pojawią się raczej u nich kołtuny. Co innego, koty długowłose. W ich przypadku odpowiednie czesanie to podstawa pielęgnacji.

Czesanie kota długowłosego

Koty długowłose mają piękne, gładkie futro, które nie musi być tak bardzo podatne na powstawanie kołtunów, jak futro persów. Aby jednak koty zachowały jedwabistą sierść, należy co najmniej dwa razy w tygodniu je czesać. W przypadku ras Maine Coon oraz norweskiej leśnej, czesanie powinno odbywać się częściej, nawet kilka razy w tygodniu. Czesanie kota wykonuje się za pomocą grzebienia o metalowych ząbkach oraz szczotki włosianej. Najpierw należy przeczesać kota grzebieniem by pozbyć się martwego futra, a potem za pomocą szczotki wyczesuje się sierść. Kierunek czesania kota to od brzucha i nóg, wpierw z włosem, a potem pod włos. Szczególnie trzeba z uwagą wyczesać kryzę, pachwiny i tylne kończyny. Kot długowłosy linieje cały rok. Brak regularnego czesania kota z długą sierścią nie tylko grozi powstaniem kołtunów, których bardzo trudno się pozbyć, ale także może wywołać odparzenia podatne na wystąpienie infekcji. Ponadto, koty podczas codziennej pielęgnacji połykają martwy, długi włos i regularnie doświadczają problemów związanych z obecnością włosów w przewodzie pokarmowym, o ile im nie pomożemy.

Jak dbać o persy?

Persy także linieją cały rok, a ich gęste, długie futro wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy je czesać codziennie przez pół godziny za pomocą grzebienia z rzadkimi, metalowymi zębami, grzebyka z gęstymi, krótkimi zębami oraz szczotki z włosia. Najpierw persa czesze się metalowym grzebieniem o długich zębach, przy okazji próbując rozwiązać ewentualne kołtuny. Jeśli już usunie się martwe futro, a grzebyk będzie z łatwością przesuwał się po sierści, należy wyczesać kota grzebykiem z gęstymi, małymi zębami. Sam ogon persa wystarczy czesać grzebieniem z długim zębami. Kota czesze się od grzbietu, z włosem i pod włos, dużą uwagę poświęcając pachwinom i pachom. Po wyczesaniu warto persa posypać talkiem dostępnym w sklepach zoologicznych, a następnie jeszcze raz użyć grzebienia o gęstych ząbkach i przejechać po sierści szczotką z włosia. Dzięki talkowi futro kota perskiego pozostanie puszyste oraz oczyszczone.

Kołtuny u kota – jak sobie z nimi radzić?

Co zrobić, kiedy pomimo częstych zabiegów czesania kota, zauważymy u niego kołtuny? Zasypmy je talkiem i spróbujmy rozplątać palcami lub przy pomocy grubej igły. Wycinanie kołtunów to u kotów ostateczność – a u osobników wystawowych jest to niedopuszczalne. Zawsze można udać się z kotem do groomera (fryzjera zwierząt), jeśli kołtun jest dość spory i samodzielnie nie udaje się go nam usunąć.

Czesanie kota nie tylko czyni jego sierść zdrową, lśniącą i pozbawioną kołtunów. Powtarzany zabieg pozwala wytworzyć więź między kotem a właścicielem. Nigdy jednak nie wolno zmuszać kota do czesania. Poczytaj więcej, jak dbać o futro kotów długowłosych na https://www.kociarze.pl/aktualnosci/zadbaj_o_futro_kota_cz_2_koty_dlugowlose.

Źródła:

  • https://www.koty.pl/siersc-kota-jak-pielegnowac-koty/
  • https://www.kociarze.pl/aktualnosci/zadbaj_o_futro_kota_cz_2_koty_dlugowlose

Dodaj komentarz