Adidas ZX Flux, czyli historia nowoczesnego minimalizmu

Kultowa linia ZX ujrzała światło dzienne w 1984 roku, co oznacza, że adidas już od ponad 30 lat prezentuje światu wyjątkowe modele z tej serii. Produkty sygnowane literami ZX cieszą się sporą popularnością wśród sneakerheadów. Niemiecki brand stara się dopracowywać linię poprzez wypuszczanie na rynek zarówno reedycji klasyków, jak i zupełnie nowych projektów, wykorzystujących najnowsze rozwiązania technologiczne. Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli adidas ZX jest model adidas ZX Flux, któremu dziś przyjrzymy się nieco bliżej.

Buty inspirowane legendą

Choć Fluxy stanowią dość młody projekt, to warto wiedzieć, że nie powstał on od podstaw w głowach projektantów, lecz został oparty na konstrukcji modelu adidas ZX 8000, debiutującego w 1989 roku. Buty adidas ZX Flux miały trafić na sklepowe półki w czasie, kiedy przypadała 25. rocznica istnienia ZX 8000, dlatego designerzy postanowili skorzystać z archiwalnego projektu. Dziś możecie je znaleźć w wielu sneakerowych sklepach, m.in. galeriamarek.pl/filtr/adidas-zx-flux/.

Rewolucja na rynku obuwia sportowego

W 1989 roku model ZX 8000 wywołał spore zamieszanie na rynku. Firma założona przez Adolfa Dasslera nie tylko dorównała wtedy innym gigantom obuwniczym, ale mogła zacząć się naprawdę dynamicznie rozwijać. Buty zyskały sympatię sportowców, amatorów aktywności fizycznej oraz zwyczajnych ludzi, preferujących obuwie sportowe w codziennych stylizacjach.

adidas w tym modelu wykorzystał technologię SoftCell, która gwarantowała niebywale wysoki wówczas poziom amortyzacji. Na uwagę zasługiwał też system Torsion, który jest rozwijany przez markę do dzisiaj i w obecnych modelach także wspiera obszar śródstopia oraz pomaga w wykonywaniu naturalnych ruchów stopy. Pod względem designu w oczy rzucała się konstrukcja wykonana z TPU, umieszczona na pięcie.

Nowe czasy, nowe podejście do wzornictwa

Po 25 latach istnienia modelu ZX 8000 niemieccy projektanci postanowili tchnąć w te buty nowego ducha. Projekt nieco uproszczono, choć nie zapomniano o skorzystaniu z nowoczesnych możliwości technologicznych. Pomysł zaowocował minimalistycznym modelem ZX Flux. Buty straciły odrobinę ze swojego sportowego charakteru, zyskując prostszą i bardziej stylową sylwetkę. Uwielbiane przez biegaczy ZX 8000 zamieniły się w produkt będący znakomitym uzupełnieniem garderoby miłośników ulicznej mody.

W butach adidas ZX Flux została użyta taka sama podeszwa, co w modelu z 1989 roku. Fani linii ZX otrzymali zatem platformę z technologią SoftCell oraz systemem Torsion, czyli rozwiązaniami, które bardzo dobrze sprawdziły się w praktyce. Zdecydowano się też zostawić stworzony z termoplastycznego poliuretanu stabilizator pięty. Okazało się to świetnym posunięciem, ponieważ element ten jest nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim stał się znakiem rozpoznawczym modelu i wzbogaca wizualnie minimalistyczną cholewkę. Z butów znikły zamszowe panele i boczny branding, a całość cholewki pokryto przewiewną siateczkę. Pozwoliło to na zredukowane wagi obuwia i zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza.

Podczas tworzenia modelu adidas ZX Flux Sam Handy, człowiek odpowiedzialny za ten projekt, konsultował się z autorem modelu ZX 8000, którym był Jacques Chassaing.

Projekt, który zachwyca

Premierę butów adidas ZX Flux można uznać za jeden z przełomowych momentów w działalności adidas Originals. Projektanci zachowali szkielet butów ZX 8000, jednak wprowadzili zmiany, które sprawiły, że nowe dzieło stało się bardziej estetyczne. Wiele osób uznaje Fluxy za najładniejsze buty w całym dorobku niemieckiego brandu. Zastosowanie przewiewnej siateczki to jeden z najlepszych kroków, na jakie zdecydowali się autorzy tych butów. Dzięki temu jest to idealna propozycja butów lifestylowych na sezon wiosenno-letni. Prosta sylwetka zbudowana z jednego elementu to paleta możliwości dla projektantów, jeśli chodzi o nowe wydania.

Buty adidas ZX Flux występują w wersji dla mężczyzn, kobiet oraz dzieci. W ofercie sklepu GaleriaMarek.pl znajduje się wiele ciekawych kolorystyk, w tym również z wykorzystaniem niebanalnych printów.


1 thought on “Adidas ZX Flux, czyli historia nowoczesnego minimalizmu

Dodaj komentarz