Zlecenia, do których architekt znajdzie się sam.

Jak w każdej branży, większość projektów nie jest porywających. Duża część pracy jest żmudna i powtarzalna. Klienci bywają kłopotliwi – ich pomysły bywają niemożliwe do zrealizowania lub z punktu specjalisty są wręcz absurdalne, aż szkoda się za nie zabierać. Bywają jednak takie zlecenia, o które projektanci wnętrz są gotowi walczyć za wszelką cenę.

Rewitalizacja kamienic i zakładów produkcyjnych

Czy dla wizjonera i artysty może być coś lepszego niż recykling? Wykorzystanie potencjału tego, co dawne, wstrzyknięcie w to nowego życia dzięki nowatorskim możliwościom? Idea odnawiania jest bardzo popularna w branży wnętrzarskiej, dlatego projektanci wnętrz uwielbiają zlecenia związane z rewitalizacją starych kamienic i obiektów przemysłowych. Drewniane stropy, skosy, piece kaflowe, skrzypiące schody, ogromne powierzchnie użytkowe, ceglane kominy, wielkie okna. Długo by wymieniać. Możliwości są ogromne, a ogranicza je jedynie wyobraźnia klienta.

Nietypowe konstrukcje

Co jakiś czas serwisy informacyjne lub portale lifestylowe karmią czytelników newsami o wariackich, nietypowych mieszkaniach. Willi wykutej w skale, domku hobbita w górach, zamieszkałej latarni morskiej, nowoczesnej ziemiance w lesie. Jest tego znacznie więcej niż się wydaje, a projektanci wnętrz tylko czekają na ekscentrycznych klientów, którzy pozwolą im wyposażyć swoje oryginalne mieszkania, najczęściej stawiane swoimi siłami.

Wille, penthouse, hotele

Nie ma co ukrywać – każdy projekty wymaga nakładu finansowego. Im większą ilością pieniędzy dysponuje klient, tym większe możliwości działania zyskują projektanci wnętrz. Stąd chętnie przyjmowane są zlecenia od zamożnych mieszkańców podmiejskich willi, prywatnych pałacyków, nowoczesnych penthousów czy wreszcie komercyjnych hoteli. Architekt zyskuje ogromne możliwości, a ekstrawaganccy klienci często zezwalają na nieszablonowe rozwiązania. Podobne projekty niosą jednak za sobą pewne ryzyko – są na tyle duże, że zajmują sporo czasu, a klienci bywają bardzo wymagający, przez co może się przytrafić, iż zlecenie przyniesie więcej strat, aniżeli zysków.

Branża wnętrzarska to skomplikowany organizm, w którym nie każdy jest w stanie się odnaleźć. Łącząc w sobie elementy estetyczne i użytkowe, jest wieczną batalią między tym, co spełnia artystyczne wizje architekta, a tym, co pozwoli mu zarobić na życie. Specjaliści często stają przed wyborem – realizować swoje artystyczne wizje czy zająć się masową produkcją usług. Jak w każdej branży, najbardziej pożądane jest znalezienie złotego środka. Właśnie dlatego wyżej opisane zlecenia są najbardziej pożądane w branży.

Dodaj komentarz