Najintensywniejszy rozwój dziecka zachodzi w okresie od 0 do 24 miesiąca życia. Kluczowy jest zwłaszcza pierwszy rok, gdy z nieporadnego i całkowicie zależnego od rodziców oseska, dziecko zmienia się w małego człowieka potrafiącego samodzielnie siedzieć, jeść rączką a także chodzić i mówić pojedyncze słowa. Stymulowanie dziecka poprzez podejmowanie przez rodziców odpowiednich aktywności, czy dostarczanie maleństwu dostosowanych do jego wieku zabawek ma duży wpływ na jego rozwój.
W dzisiejszych czasach rodzice są bardzo zdeterminowani, by zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka i zapewnić mu jak najlepszy rozwój. Nierzadko dzieciaki już od najmłodszych lat zapisywane są na rozmaite zajęcia, które mają je w tym wspomagać. Postawa godna naśladowania, jednak jedynie pd warunkiem, że przy tej okazji uwzględnia się dwie, bardzo istotne rzeczy:
- Dzieci nie mogą być przeciążone. Należy zachować rozwagę pomiędzy ilością zajęć, a ilością wolnego czasu. Dziecko poza uczęszczaniem na zajęcia powinno mieć też czas na bycie z rodziną, zabawę, a niekiedy nawet nudę, z której mogą zrodzić się najciekawsze zabawy.
- Zajęcia, na które uczęszcza dziecko powinny być dostosowane do jego zainteresowań. Niektórzy rodzice zapisują swoje pociechy na rytmikę, czy basen kierując się tym, co ich zdaniem przyda się dziecku w przyszłości. Nie biorą jednak pod uwagę rzeczywistych zainteresowań swojej pociechy. Tymczasem rolą rodziców powinno być pokazanie dziecku rozmaitych możliwości, dostrzeżenie drzemiącego w nim potencjału i pokierowanie w tę stronę, która rzeczywiście je interesuje.
Pracuj z dzieckiem samodzielnie
Jeśli nie chcesz zapisywać dziecka na zajęcia dodatkowe lub zwyczajnie cię na nie stać, śpieszę wyjaśnić, że nie masz powodów do zmartwień. Prawda jest taka, że rodzic, równie dobrze może sam stymulować dziecko do rozwoju. Służą do tego codzienne zabawy i aktywności inicjowane przez rodzica, jak i samego maluszka. Idealnie sprawdzą się do tego zabawki edukacyjne dostępne na stronie E-babystuff.pl akcesoria dla niemowląt. Można też wykorzystać własną inwencję i wykorzystać dostępne w domu materiały. Przykłady ciekawych i stymulujących rozwój mózgu małego dziecka zabaw znajdziesz poniżej.
Zabawy i aktywności dla małego dziecka
Przytulanie i kołysanie
Małe dziecko potrzebuje bliskości rodzica. Tulenie i kołysanie jest bardzo istotne z uwagi na rozwój jego móżdżku i ucha wewnętrznego. Bliskość nie tylko daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale także stymuluje rozwój ruchowy, równowagę, raczkowanie, chodzenie, bieganie itd.
Rozmowa
Jednym z najważniejszych stymulatorów rozwoju dziecka jest rozmowa z nim. Choć początkowo będzie ograniczała się tylko do monologu ze strony rodziców. Wbrew pozorom niemowlę rozumie bardzo dużo. Początkowo rozpoznaje barwę głosu rodzica, następnie jego ton, a w końcu znaczenie poszczególnych słów. Ważne jest nie tylko to, jak mówisz do maluszka, ale także co mówisz. Przykładowo wiersze i rymowanki świetnie rozwijają poczucie rytmu dziecka. Warto stosować także dźwiękonaśladownictwo, zmieniać ton głosu itd.
Zabawy dla dzieci w wieku 0 – 6 miesięcy
Maluszki nie potrzebują bardzo wyszukanych zabaw. Uwielbiają bawić się swoimi rączkami i nóżkami. Jeśli poświęcisz niemowlęciu odpowiednio dużo czasu i dostarczysz mu zabawki, które dodatkowo sprzyjać będą jego rozwojowi, będziesz mogła czerpać satysfakcję z obserwowania, jak szybko zdobywa nowe umiejętności. Dla dzieci w wieku 0 – 6 miesięcy polecanymi zabawkami są między innymi: karuzela, pozytywka dla niemowląt, grzechotka, mata edukacyjna, czy balonik.
Zabawy dla dzieci w wieku 6 – 12 miesięcy
Dziecko, które potrafi już samodzielnie siedzieć, może się zainteresować drewnianym klockami (ważne, by nie posiadały zbyt małych elementów) lub nadmuchiwanym basenem z piłeczkami. Świetnie sprawdzą się także zabawki do kąpieli dla małych dzieci. Maluszka możesz zainteresować rozmaitymi przedmiotami codziennego użytku. Ogromną frajdę sprawi małym szkrabom „granie” drewnianą łyżką na metalowych miskach.
Zabawy dla dzieci w powyżej 12 miesięcy
Rocznemu dziecku niebywałą radość sprawi możliwość poruszania się małym jeździkiem dla dzieci. Poznawanie świata w tym wieku może odbywać się za pomocą książeczek dostosowanych do wieku dziecka oraz puzzli, w których należy dopasować do siebie określone kształty.
Wspomaganie i obserwowanie tego, jak rozwija się mały człowiek, daje niesamowitą radość. Warto dostarczać dziecku różnych bodźców. Im większe będzie ich zróżnicowanie, tym większa szansa, że maluszek będzie się szybko i zdrowo rozwijał.