Suplementy diety – czy naprawdę warto?

cytryna i łyżka z suplementami diety

Od jakiegoś czasu w naszym społeczeństwie rośnie świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą otyłość, nieprawidłowa dieta oraz niedobory witamin i minerałów. To dobra wiadomość, gdyż taka wiedza to pierwszy krok na drodze do wprowadzenia znaczących zmian, a co za tym idzie, lepszego życia. Kryje się jednak za tym też pewna pułapka. „Moda” na zdrowy styl życia przyniosła też wysyp tysięcy preparatów nazywanych suplementami diety. Ich producenci przekonują, że bez ich stosowania absolutnie nie uda nam się schudnąć/poprawić stanu cery/uzupełnić niedoborów witamin i wiele, wiele innych. W efekcie niejeden każdego dnia przyjmuje garść tabletek, choć nie są to leki niezbędne do życia. Czym są suplementy diety? Czy warto je stosować? A może istnieje ryzyko ich przedawkowania?

Czym są suplementy diety?

Mówiąc ogólnie, suplement diety to środek spożywczy, którego zadaniem jest uzupełniać naszą codzienną dietę w ważne składniki odżywcze. Obecnie na rynku znajdziemy suplementy chyba każdej witaminy i minerału, jakie znajdują się w naszym organizmie. Najpopularniejsze są suplementy z witaminami A, D3, K, z grupy B, C, a także z niacyną, biotyną i kwasem foliowy. Kolejne, równie popularne to suplementy z minerałami, takimi jak: magnez, wapń, cynk, potas, selen, chrom, fosfor czy jod i żelazo. Co istotne, NIE SĄ to preparaty lecznicze, zatem nie stanowią leku na pewne schorzenia. Ponadto ich stosowanie nie zastąpi prawidłowej zbilansowanej diety. Nie możemy więc liczyć na poprawę samopoczucia czy spadek masy ciała, jeżeli na co dzień o siebie nie dbamy, a tylko każdego dnia przyjmujemy suplementy diety. Suplementy mają za zadanie uzupełnić niedobory witamin i minerałów, których nie da się uzupełnić poprzez zbilansowaną dietę.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Chociaż suplement diety nie jest lekiem i można go nabyć bez recepty, warto przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu wykonać badania i skonsultować się z lekarzem. Tak naprawdę wyraźne niedobory pewnych składników odżywczych widoczne na wynikach z badania krwi powinny być podstawą do stosowania tego rodzaju wspomagaczy. W przeciwnym wypadku ich stosowanie mija się z celem, a po dłuższym okresie może nam nawet zaszkodzić. Suplementy stosuje się nie tylko w przypadku niedoborów, ale także wspomagająco przy odchudzaniu, w diecie osób intensywnie trenujących, a także w sytuacji, gdy z powodu choroby mamy ograniczone wchłanianie pewnych witamin i minerałów. Suplementy są też zalecane, gdy borykamy się z niską odpornością, co również świadczy o pewnych niedoborach.

warzywa - sałata, brokuł, pomidor, ogórek, fasolka strączkowa

Co i kiedy powinniśmy suplementować?

Suplementy diety mogą skutecznie pomóc nam zwalczać niedobory pewnych minerałów i witamin, których przejściowo nam brakuje. Doskonałym przykładem jest chociażby witamina D3, którą człowiek pobiera przede wszystkim z przebywania na słońcu. W okresie jesienno-zimowym, a także w szerokościach geograficznych, gdzie nie panują wysokie temperatury, zazwyczaj cierpimy na niedobory tej witaminy. Tymczasem witamina D3 odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie i co ważne, nie ma możliwości przyswoić jej z żywności na odpowiednim poziomie. W tej sytuacji zaleca się jej suplementowanie, a w okresie letnim korzystania ze słońca przynajmniej 20 minut dziennie.

Jak wybierać suplementy diety?

Jeżeli już zdecydujemy się wprowadzić do swojego żywienia pewne suplementy diety, powinniśmy przede wszystkim sprawdzać ich jakość. Jak już mówiliśmy, na rynku pojawiło się tysiące suplementów diety, a wiele z nich niestety pochodzi z niesprawdzonego źródła. Niska jakość, wysoki stopień zanieczyszczenia, a nawet brak substancji deklarowanych na opakowaniu – to tylko niektóre z przewinień nieuczciwych producentów. Taki suplement to nie tylko wyrzucenie pieniędzy w błoto, ale też ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Dlatego zawsze wybierajmy sprawdzone suplementy diety, pochodzące od znanego i renomowanego dostawcy. Kolejna kwestia to dawkowanie suplementów. Zawsze stosujmy je zgodnie z zaleceniami lekarza, dietetyka lub podanymi na opakowaniu. Zwiększenie dawki suplementu wcale nie sprawi, że zacznie on szybciej działać. Na efekty zawsze trzeba poczekać, a staną się one widoczne tylko, jeśli prowadzimy zbilansowany tryb życia, tzn. zdrowo się odżywiamy oraz jesteśmy aktywni fizycznie.

Pamiętajmy, suplementy diety nie są „cudownymi pigułkami”, które w mgnieniu oka zmienią nasze życie, wygląd i samopoczucie. To jedynie dodatek, który może wspomóc działania prozdrowotne. Dlatego bądźmy ostrożni zarówno, gdy dokonujemy zakupu, jak i podczas ich stosowania.

Dodaj komentarz