Sposoby naprawy i konserwacji porcelany

Porcelana to niezwykłe elegancki i estetyczny materiał, z którego wykonuje się najwyższej jakości serwisy kuchenne. Każda figurka i ozdobnik mają w sobie nutkę klasy i elegancji oraz wnoszą do pomieszczenia poczucie smaku. Jednak porcelana jest niezwykle kruchym materiałem. Łatwo ją uszkodzić, w wyniku czego wymaga naprawy i konserwacji.

Konserwacja porcelany

Podczas konserwacji serwisu najważniejsze jest dbanie o każdy szczegół. Porcelanę poleca się trzymać w oszklonej witrynie w jadalni lub salonie. Działanie to z jednej strony umożliwi wyeksponowanie naczyń, którymi warto się pochwalić, z drugiej ochroni przed zabrudzeniem i przypadkowym strąceniem i stłuczeniem.

Naprawa porcelany

Chwila nieuwagi może doprowadzić do zniszczenia porcelany. Na szczęście w takich sytuacjach naczynia lub figurki można poddać naprawie. Porcelanowe ubytki uzupełnia się za pomocą kleju epoksydowego, który należy delikatne nałożyć na powierzchnię w mniej widocznym miejscu. Pęknięcia zaś są nieco trudniejsze do naprawy, gdyż wymagają dokładności i precyzji. Na uszkodzone miejsce trzeba nałożyć sporą ilość kleju, przyłożyć pęknięty element, skleić, a następnie wygładzić miejsce sklejenia. Zabieg ten umożliwi naprawę naczynia bez pozostania niepotrzebnych zaschniętych grudek substancji kleistej. Widok naprawionej porcelany na pewno zrekompensuje włożony trud w jej naprawę.

fotolia_96368871_subscription_monthly_m

Dbanie o porcelanę

Porcelana jest pięknym i delikatnym materiałem, jednak wymaga szczególnej ostrożności zwłaszcza podczas czyszczenia. Myjąc porcelanę w zlewie warto używać rozpuszczalnego mydła i ciepłej wody. Umyte naczynia należy odłożyć na bok, na suchą szmatkę lub chłonną ściereczkę, by się nawzajem nie stykały. Podczas odkurzania warto wykorzystać szmatkę lub miotełkę do kurzu. Akcesoria te są szczególnie przydatne podczas czyszczenia porcelanowych figurek, które posiadają wiele zagłębień i ozdobników.

Porcelana to elegancki i estetyczny materiał. Wykonany z niej serwis kuchenny lub figurki i ozdobniki są niezwykle gustowne. Jednak porcelana to także bardzo kruche i delikatne tworzywo. By móc się nim jak najdłużej cieszyć, należy zachować szczególną ostrożność. Idealna porcelana, którą można się cieszyć przez długie lata dostępna jest na stronie internetowej Porcelana24.

Dodaj komentarz