Jak poradzić sobie z bólem gardła?

inovox pastylki

Nie możesz mówić i spać? Coś szczypie, drapie, piecze? Ból gardła to częsty objaw choroby bakteryjnej lub wirusowej, suchego powietrza czy alergii. Pojawić się też może po szalonej imprezie, na której piliśmy drinki z lodem, lub po wizycie w restauracji z ostrymi posiłkami w menu. Jak sobie poradzić z bólem gardła?

inovox pastylki

Skąd ten nieznośny ból?

Bólowi gardła często towarzyszy przeziębienie, bo jest wywoływane przez ten sam wirus. Częste bóle gardła to dowód na to, że organizm jest osłabiony, trzeba się hartować i uważać na to co jadamy i pijemy. Aby zapobiegać bólowi gardła trzeba zrezygnować z papierosów, alkoholu, zbyt gorących i ostrych potraw. Zamiast siedzieć na kanapie przed TV lepiej poćwiczyć przy otwartym oknie albo wyjść na spacer. Pamiętać trzeba o właściwym ubraniu – ciepłej czapce i szaliku w chłodne i wietrzne dni, o diecie bogatej w witaminy i minerały, ale także o właściwej higienie. Ciepła woda i mydło to podstawowa broń w walce z wirusami, ale przydadzą się także chusteczki antybakteryjne, którymi warto przecierać rzeczy, z których często korzystamy: telefony, długopisy czy klamki w domu.

Kiedy wystarczą pastylki na ból gardła, a kiedy trzeba iść do lekarza?

inovox pastylkiZwykły ból gardła można łagodzić ciepłą herbatą z rumianku, płukaniem gardła naparem z szałwii, pastylkami Inovox, które łagodzą ból i pomagają zwalczyć bakterie i wirusy. Pastylki Inovox mają różne smaki, działają znieczulająco i zawsze można je mieć ze sobą.

Są jednak sytuacje, kiedy z bólem gardła musimy gnać do lekarza. Jeśli nie możemy pić płynów, albo mamy problem z oddychaniem, jeśli ból wiąże się też z temperaturą powyżej 38 stopni, mamy powiększone węzły chłonne na szyi, powiększone, czerwone migdałki. Do wizyty u lekarza zmobilizować też powinien przedłużający się ból gardła, który nie mija nawet po zakończeniu choroby. U dzieci silny ból gardła może być efektem połknięcia lub utknięcia drobnego przedmiotu – dlatego lekarz może okazać się niezbędny.

Dodaj komentarz