Pomysł na przystawki: przekąski zimne i na ciepło

przekąski na ciepło

Jest jesień. Na pewno o tym wiecie, ale przypominam. Wraz z jesienią chce się nie tylko więcej spać, więcej pić ciepłej herbaty, ale też więcej… jeść. Zwłaszcza podczas leżenia przed telewizorem albo z książką przed nosem. Dla mnie jesień to czas, kiedy mam więcej czasu nie tylko na błogie lenistwo, ale także na gotowanie, mieszanie, krojenie, przyrządzanie. Dlatego szukam, ale też dzielę się pomysłami na przekąski, przystawki, imprezowe dania.

przekąski na ciepło

Zimne przystawki

Zimne przystawki mają wzięcie nawet wtedy, kiedy brzuch wydaje się pełen. Kolorowe koreczki, drobne krakersy czy paluszki “na ząb” rozchodzą się na przyjęciach błyskawicznie i świetnie pasują też jako dodatek do alkoholi. Ich zrobienie nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu, ale bywa żmudne. Jednak nie trzeba być doświadczonym kucharzem, by przygotować stoły zastawione prostymi, imprezowymi przekąskami. Mogą to być proste koreczki:

  • żółty ser + oliwka
  • kulka mozzarelli + pomidorek cherry + listek bazylii
  • kawałek chleba + filet śledziowy + cebulka
  • wędlina + żółty ser + papryka + ogórek kiszony
  • ser pleśniowy + gruszka

albo na słodko:

  • arbuz + winogrono
  • czekoladowy biszkopt + banan
  • owoce egzotyczne pokrojone w kostkę

Można też zrobić mini burgery z kawałka bułki i mielonego pulpecika albo zawijane ślimaczki z tortilli. Możliwości jest tak dużo, że nie sposób wszystkie wymienić, a dowolność w dobieraniu dodatków pełna.

Moją ulubioną przekąską imprezową, którą często robię na Sylwestra, nawet gdy mam go spędzić przed telewizorem są ciasteczka serowe. Chrupiące, słone i bardzo proste do przygotowania.

przekąski na ciepłoPrzepis na ciasteczka z sera

Składniki:
2 szklanki startego żółtego sera gouda. Im bardziej tłusty ser, tym lepiej
szklanka mąki
3 łyżki oliwy
ćwierć łyżeczki soli
szczypta pieprzu
4 łyżki mleka
Wykonanie:
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać jak ciasto, formować kulki o wielkości dużego orzecha, spłaszczać i układać na blaszce z papierem do wypieków. Ciastka pieką się około 20 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza, ale radzę na bieżąco je doglądać.

przekąski na ciepło

Przekąski na ciepło

Przystawki podawane na ciepło to już sprawa trudniejsza, bo wymagają wystawienia na stół w odpowiedniej chwili. Dobrze więc zdecydować się na takie produkty, które nawet po ostygnięciu wciąż są smaczne i nie trzeba ich na bieżąco podgrzewać. Takimi specjałami mogą być grzanki z pomidorowym sosem i serem, z oliwką lub listkiem bazylii, ale także pieczone lub odsmażane pierożki z mięsem czy szpinakiem. Przygotować je można rano albo nawet dzień wcześniej, a podczas imprezy tylko wstawić do piekarnika. Na ciepło zawsze też sprawdzają się tradycyjne paszteciki z grzybami, kapustą czy mięsem i barszczyk podawany w kubkach lub miseczkach z uszkiem. Przekąską na ciepło może być też tarta z ciasta kruchego, drożdżowego lub francuskiego. Gotowe ciasto można kupić w każdym markecie. Wystarczy wyłożyć je w formie okrągłej lub prostokątnej i użyć składników takich jak: sos pomidorowy, ser, cebula, szpinak i feta, ser pleśniowy, suszone pomidory. Takie tarty można też zalać mieszaniną jajek, śmietany i tartego sera, a po upieczeniu pokroić na kawałki.
Moją ulubioną przekąską jednak, chociaż raczej do podawania na talerzykach niż “do ręki” jest danie Latający Jakub. Zanim zerkniecie na składniki, uprzedzę, że to nie tradycyjny obiad mieszkańców tropikalnych wysp, ale…. Szwedów.

Oto mój przepis na Latającego Jakuba

chociaż nie ukrywam, że znalazłam go kiedyś w piśmie dla gospodyń domowych.

Składniki:
500 gramów piersi z kurczaka,
700 gramów boczku surowego,
100 g pieczarek,
mała cebula,
100 ml śmietany 18%,
50 ml śmietany 36%,
szklanka bulionu,
2 łyżki stołowe słodkiego sosu chili,
25 g słonych fistaszków,
banan,
1 łyżeczka przyprawy garam masala, sól i pieprz,
olej.

Wykonanie:
kurczaka pokroić w dużą kostkę, posolić, podsmażyć na oleju. Cebulę i boczek pociąć na cienkie paski, podsmażyć. Wszystko przełożyć do garnka i zalać rosołem oraz delikatnie dodać obie śmietany. Wymieszać i doprawić: solą, pieprzem, słodkim sosem chili i garam masalą aż nie będzie mdłe. Pieczarki należy pokroić na talarki, podsmażyć na oleju, aż odparuje płyn i dodać do garnka z kurczakiem, wymieszać i przelać wszystko do naczynia żaroodpornego. Banana pokroić w grube plasterki i rozłożyć na potrawie. Całość trzeba zapiekać 10 minut w temperaturze 220 stopni, posypać orzeszkami i zapiekać kolejne 10 minut. Danie to je się z ryżem.

przekąski na ciepło

Na słodko

Nie ma jednak lepszych przekąsek na jesień jak te na słodko. Przecież jesienią trzeba zadbać o warstwę ochronną zapobiegającą wychładzaniu organizmu 😉 I o dawkę witamin. Dlatego fondue będzie najlepsze, zwłaszcza na randkę we dwoje. Kawałki bananów, kiwi, pomarańczy, melona i innych dostępnych owoców maczane w gorącej czekoladzie to zdecydowanie dla mnie przystawka idealna. Ostatnio przekonałam się także do pianek marshmallow. Można je zrobić samodzielnie albo kupić w sklepie. Są zrobione z żelatyny, wody i syropu glukozowego. Zwykle wykorzystuje się je do ozdabiania tortów, ale świetnie też piecze się je na patyku nad ogniskiem (najlepiej sprawdzą się duże pianki) albo na patyczku nad świeczką. Zjadamy je, gdy się zarumienią.

A jakie są Wasze pomysły na pyszne przekąski i proste imprezowe przystawki?

Dodaj komentarz