Pole dance, czyli między sportem a uwodzeniem

Pole dance kojarzy się z klubami dla panów, w których półnagie dziewczyny wiją się wokół metalowej rury. Często kojarzone jest to także z rozwiązłością i nieprzyzwoitością. Owszem – popularny „taniec na rurze” może stanowić bardzo ciekawy element sztuki uwodzenia, jednak utożsamianie pole dance tylko z tym jest bardzo krzywdzące dla wielu osób, które go uprawiają. Jest on bowiem tak naprawdę profesjonalnym tańcem o wysokim stopniu trudności. Wymaga on od trenującego zaangażowania wszystkich partii mięśni i intensywnej pracy nad wzmacnianiem ich i zwiększaniu ich wytrzymałości. Dodatkowo, poszczególne figury wymagają niesłychanej gibkości i elastyczności. O wyczynowości pole dance niech świadczy fakt, że jego sportowa wersja może niebawem zostać wpisana na listę sportów olimpijskich.

Zalety trenowania pole dance

Z powyższego opisu można już wysnuć wniosek, że pole dance jest doskonałą alternatywą dla siłowni czy zajęć fitness. W Warszawie powstało w ostatnim czasie wiele ośrodków oferujących szkolenie z tego tańca. Jakie są jego zalety?

Przede wszystkim wzmacnia się całe ciało. Do wykonywania poszczególnych figur potrzebne są różne partie mięśni, do niektórych – angażuje się każdy pojedynczy mięsień ciała. Szczególnie ważne są tzw. prostowniki. Odpowiadają one za pionową postawę. Wzmocnienie ich i wyćwiczenie pozwoli zachować kręgosłup w dobrym stanie i zdrowiu oraz wyeliminuje ewentualne poczucie dyskomfortu i „zastania”. Ponadto, pozwoli to również na wymodelowanie brzucha.

W pole dance najważniejsze są ręce. To głównie na nich przez większość czasu utrzymywany jest ciężar ciała. Dlatego muszą być one mocne i wytrzymałe. Po pierwszych treningach zmęczenie będzie odczuwalne przez kilka dni. Jako pocieszenie należy wskazać, że z czasem organizm zacznie regenerować się szybciej oraz, co naturalne, mięśnie ramion, przedramion i nadgarstki będą silniejsze.

Inną zaletą pole dance jest brak monotonności i powtarzalności ćwiczeń, które często towarzyszą zajęciom fitness w Warszawie. Nie ma potrzeby stania przed lustrem i wykonywania non stop tych samych serii. Tutaj trzeba nauczyć się nowej figury. Często, aby móc to zrobić konieczne jest ćwiczenie i wytrwałość oraz regularne wzmacnianie mięśni. Dążenie do konkretnego celu i sukcesywne ulepszanie swojej techniki uczy dyscypliny i konsekwentnego trzymania się wyznaczonego sposobu działania. Tak więc, poza ciałem, można wyćwiczyć także ducha. Bardzo zdeterminowanego ducha.

Inna gimnastyka dla wszystkich

Taniec na rurze, traktowany jako sport, bardziej przypomina gimnastykę artystyczną i akrobatykę niż tradycyjny taniec. Daleko mu do obscenicznego wicia się wokół rury w nocnym klubie. Chociaż prawdą jest, że kobiety mogą dzięki niemu poczuć się atrakcyjne i seksowne. Ostatnio zaczynają się pojawiać zajęcia z tańca na rurze także dla mężczyzn i, co ciekawe, dla dzieci. Nie powinien dziwić fakt, że najmłodsi amatorzy sportu powinni chociażby zastanowić się nad rozpoczęciem treningu pole dance, ponieważ może on pomóc w doskonałym wykształceniu ciała, zmysłu równowagi oraz odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań. Jak widać, pole dance jest świetną alternatywą dla tradycyjnego fitnessu. Jest ciekawy i rozwijający. Z pewnością warto rozważyć taki trening – bez względu na płeć i wiek.

Dodaj komentarz