Komfortowe i piękne mieszkanie zapewni nam dobrze dobrane oświetlenie. Wygoda pracy i nauki to należycie oświetlony blat roboczy. Kącik do relaksu, odpoczynku czy też romantycznych chwil, zapewni światło nastrojowe, subtelnie sączące się z lampy o mlecznym kloszu. Nie doceniamy, jak wiele możliwości aranżacyjnych stwarza oświetlenie. Dowiedz się, jakich błędów unikać podczas planowania i wyboru oświetlenia.
Jedno źródło światła – jedna aranżacja
W wielu wnętrzach możemy spotkać lampy wiszące czy bogato zdobione żyrandole, które zajmują centralny punkt na suficie. Oczywiście dają pożądaną ilość światła, ale dopasowujemy do nich również całą aranżację wnętrza. Zupełnie niepotrzebnie. Oświetlenie wewnętrzne można z powodzeniem zróżnicować. Uzyskując różne funkcje światła, dzieląc przestrzeń na poszczególne strefy i podkreślając elementy dekoracyjne.
Jako główne źródło światła sprawdzą się nowoczesne lampy AZzardo.com.pl. Do tego warto postawić na klimatyczne kinkiety bądź lampy podłogowe, które stworzą miejsce do wieczorów spędzanych z literaturą. Na stole zaś mogą zagościć lampki rozpraszające ciepłe i przyjazne światło.
Zbyt jaskrawe i zbyt mocne światło
Każde pomieszczenie ma swój charakter i klimat. Jednocześnie każde, na swój sposób jest dla nas przestrzenią prywatną. Jeśli w głównym punkcie świetlnym zagoszczą zbyt mocne żarówki, do tego o chłodnej barwie światła, to klimat przyjaznego i przytulnego wnętrza rozpryśnie się niczym bańka mydlana.
Podobnie jest z mocą żarówek, które wybieramy. Należy je dobierać do rodzaju oświetlenia, bo przez to tworzymy właśnie klimat wnętrza, ale i wpływamy na rachunki za prąd. W kinkietach żarówki nie powinny przekraczać 40 Wat, ale już w żyrandolu mogą mieć moc 60 Wat.
Niezdrowa przesada
To, że chcemy wieczorem czytać przy dobrym oświetleniu nie oznacza, iż mamy stawiać na mocne i rażące oświetlenie halogenowe, w nadmiarze. Zbyt mocne wiązki światła nie tylko zniweczą ciepły klimat, ale i szybko zmęczą nasz wzrok podczas czytania. Oświetlenie halogenowe o dużej mocy sprawdzi się w miejscu do pracy bądź w łazience, w okolicach lustra. Pozostałe miejsca wymagają mniejszej mocy i mniejszego natężenia światła.
Barwa światła
Na koniec należy pod uwagę brać barwę światła, o której równie często zapominamy. Im cieplejsza barwa, tym bardziej przytulna atmosfera. Ciekawym rozwiązaniem jest ściemniacz, dzięki któremu dodatkowo możemy budować klimat w wybranym pomieszczeniu.
Nie trzeba wybierać pośród bezpiecznych i konwencjonalnych rozwiązań. Odrobina fantazji przyda się każdemu wnętrzu. Poza tym to właśnie światłem jesteśmy w stanie zbudować nastrój, którego brakuje w naszym domu. Dlatego warto rozważyć sposób rozlokowania poszczególnych punktów świetlnych, ich rodzaj. Moc i barwę światła, by ostatecznie w swoim mieszkaniu bądź domu czuć się wyjątkowo, bezpiecznie i komfortowo.
Wybór na rynku jest na tyle duży, iż nawet najbardziej wymagający znajdą produkty odpowiadające ich gustom.