Pizza w Warszawie – czy w stolicy można zjeść dobrą pizzę?

najlepsza pizza w warszawie

Uwielbiamy pizzę! Bez względu na to, ile mamy lat, gdzie mieszkamy i czym się zajmujemy na co dzień, chętnie zajadamy się włoskim plackiem z rozmaitymi dodatkami. Pizza na świecie jest takim samym przebojem kulinarnym, jak w Polsce. Nie bez powodu w każdym roku powstaje co najmniej kilka pizzerii lub restauracji serwujących ten włoski specjał. W Warszawie można je spotkać niemal na każdej ulicy. Ale czy faktycznie pizza w Warszawie jest w stanie dorównać oryginalnej włoskiej pizzy? Gdzie zjemy najlepszą? O tym poniżej.

Z ziemi włoskiej? A może jednak greckiej?

Ponoć pizza wywodzi się z gorącej Italii. Ponoć, bo nie do końca jest to prawda. Potrawa, która dzisiaj jest protoplastą pizzy została wymyślona przez Greków. To właśnie w starożytnej Grecji wypiekano placki z ziołami i czosnkiem, które polane oliwą trafiały na biesiadne stoły. Pizzę z dodatkiem sosu pomidorowego zaczęto przyrządzać w Neapolu dopiero w XVIII wieku. Musiało jednak minąć sporo czasu, zanim pizza na świecie stała się znana, rozpoznawalna i uwielbiana tak, jak ma to miejsce obecnie. Do Polski trafiła stosunkowo późno, ale jak już dotarła, to rozgościła się na dobre!

pizza Piaseczno

Pizza na świecie – Włosi kochają prostotę

We Włoszech najbardziej znana pizza to ta składająca się wyłącznie z trzech składników – sera mozzarella, pomidorów i świeżych listków bazylii. Co ciekawe, na Sycylii pizza ma grubsze ciasto i nie jest okrągła, ale prostokątna. Królują na niej świeże zioła, cebula, pomidory i nierzadko też anchois. Bardzo popularna jest też pizza Bianca. Nie ma tu pomidorów, a najważniejszym jej składnikiem jest biały sos przygotowany na bazie mleka. W Polsce póki co jest mało znana, ale pewnie niedługo to się zmieni, bo my Polacy kochamy nowości. Zupełnie nieznana u nas, a uwielbiana we Włoszech jest pizza nosząca nazwę Ziti. Przygotowuje się ją z makaronu oraz z trzema rodzajami sera. Spód pizzy stanowi oczywiście tradycyjnie przygotowane ciasto. Drożdżowy placek smaruje się sosem pomidorowym, posypuje makaronem wymieszanym z mozzarellą i serem ricotta. Dodatkowo danie posypuje się parmezanem.

Pizza w Warszawie – Polacy wolą „na bogato”

W przeciwieństwie do Włochów, Polacy preferują pizzę z dużą ilością dodatków. Wśród nich królują najczęściej salami, szynka, boczek, kurczak, pieczarki. Swoich fanów ma też pizza hawajska z szynką i ananasem, która nie jest wynalazkiem Włochów, a Kanadyjczyków. Polacy uwielbiają też pizze serowe, na których goszczą różne rodzaje serów pleśniowych i tradycyjnych. Niektórzy porywają się na własnoręczne przygotowanie pizzy (TUTAJ można znaleźć fajny przepis na domową pizzę). Inni wybierają klimatyczne pizzerie, w których mogą dobrze zjeść, a przy okazji odpocząć lub spotkać się ze znajomymi.

Pizza w Warszawie – gdzie zjeść?

Pizza w Warszawie… Można powiedzieć, że temat rzeka, bo pizzerii w stolicy zdecydowanie nie brakuje. Nie wszystkie jednak są warte odwiedzenia i polecenia. Na pewno miejscem, do którego warto się udać jest Domino’s Pizza. Lokale są usytuowane w różnych częściach Warszawy, co zdecydowanie ułatwia znalezienie pizzerii gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania. Ciekawostką jest, że to właśnie w Warszawie znajduje się najstarsza pizzeria Domino’s, bo jak wiadomo jej lokale znajdują się też w innych miastach Polski. A dlaczego akurat Domino’s Pizza? Powodów jest wiele, ale wśród tych najważniejszych można wymienić chociażby to, że każda pizza powstaje tu z najwyższej jakości składników, a więc starannie dobieranych mąk do ciasta, świeżych pomidorów, mięsa i najlepszego sera. Fajne w Domino’s jest również to, że odwiedzając lokal możemy na żywo obserwować, jak powstaje nasza pizza. W każdej bowiem pizzerii znajduje się „Pizza Theatre” – wyodrębnione miejsce, dzięki któremu możemy zobaczyć jak „rodzi się” pyszne dane.

pizza Piaseczno

Pizza w Warszawie na telefon – szybko i wygodnie

Entuzjaści pizzy (https://www.entuzjascipizzy.pl/) pomyśleli też o tych bardziej leniwych, którym nie chce się wychodzić z domu i zadbali o jak najbardziej komfortowy sposób zamawiania pizzy przez telefon lub Internet. Kiedy więc jesteśmy głodni, a nasza lodówka świeci pustkami lub nie mamy ochoty niczego gotować, możemy zamówić pyszną pizzę, która napełni nasze brzuchy i co ważne – sprawi radość wszystkim domownikom, zwłaszcza tym najmłodszym!

Dodaj komentarz