Od parzonej sadzy, po kurs baristy

kurs baristy

Czy kawa to napój szatański? Parzony z sadzy albo starych butów? Czy powoduje śmierć w męczarniach? Dzisiaj już wiemy, że nie, chociaż właśnie takie legendy głoszone były, gdy kawa zaczęła z Etiopii trafiać na stoły europejskie. Dzisiaj wiemy, że regularne picie kawy, ograniczone do maksymalnie 3 filiżanek dziennie poprawia pracę serca, zapobiega zakrzepom i udarom, do tego podnosi sprawność intelektualną i pomaga w odchudzaniu. Jednak gdy kawa dopiero zyskiwała na popularności, gdy nie było jeszcze kursów baristy czy automatycznych ekspresów z ceramicznym młynkiem, miała także wielu przeciwników, nawet wśród królów.

kurs baristy

Eksperyment szwedzkiego króla

Gdy w XVIII wieku kawa dotarła do Szwecji król Adolf Fryderyk zaniepokojony dużą popularnością tego napoju, zaczął wprowadzać podatki i kary za jej picie. Jego syn, Gustaw III, równie podejrzliwy i niepewny wartości zdrowotnych picia kawy poszedł w bardziej doświadczalnym kierunku i postanowił przeprowadzić eksperyment. Braciom bliźniakom skazanym na karę śmierci zamienił wyroki na dożywocie pod jednym warunkiem – że jeden z nich codziennie będzie pił herbatę, a drugi kawę. Wciąż przebywający w więzieniu, ale w godnych warunkach i pod stałą opieką lekarzy, popijając codzienną, obowiązkową porcję napoju dożyli sędziwego wieku. Ba! Przeżyli nawet swoich lekarzy i króla. Pierwszy jednak zmarł ten, który wypijał herbatę. Na łożu śmierci miał ponad 80 lat, co w tamtym czasie było naprawdę niezłym wyczynem. Ile lat miał pojony kawą więzień? Nie wiadomo. Można jednak uznać, że kawa nie zabiła go przedwcześnie.

kurs baristy

Przemysł kawowy

Dzisiaj kawa to najpopularniejszy napój, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Przemysł związany z kawą ma się bardzo dobrze – różne rodzaje ziaren, ekspresów do kawy sprzedają się bez problemu, na każdym rogu nawet małej miejscowości znajdziemy kawiarnię, w wielu z nich pracują osoby po kursach baristy, którzy z parzenia kawy uczynili sens swojego życia i świetnie na tym zarabiają. Ograniczyć kawę muszą jedynie kobiety w ciąży, karmiące i te z nadciśnieniem. Zakaz picia kawy jednak nigdzie by się nie przyjął….

Dodaj komentarz