Jakie owoce można wyhodować we własnym domu?

Czy wiesz, że aby uprawiać rośliny owocowe, wcale nie potrzebujesz przydomowego sadu? Wiele gatunków jadalnych owoców możesz bowiem wyhodować… w doniczce. Sprawdź, jakie odmiany nadają się do uprawy w domu i jak o nie dbać!

Specjaliści z firmy Ziemovit przygotowali listę 5 roślin, które dobrze czują się w doniczkach ustawionych na parapecie. Zainspiruj się propozycjami i stwórz we własnym domu miniaturę owocowego ogrodu.

Truskawki – dekoracyjna słodycz na wyciągnięcie ręki

Truskawka jest niewielką rośliną o zwartym, płożącym pokroju. Bez przeszkód można więc uprawiać ją w doniczce na parapecie. Warto jednak zapewnić jej odpowiednie warunki:

  • pojemnik powinien mieć około 13–16 cm głębokości;
  • najodpowiedniejsze będzie podłoże o pH 5,6–6,3;
  • doniczkę należy ustawić w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru;
  • roślinę powinno się podlewać codziennie (to szczególnie istotne w fazie ukorzeniania).

Możesz zacząć uprawę truskawek od wysiania nasion lub posadzenia sadzonek do gruntu. Najlepsze będą odmiany „Florence”, „Pegasus”, „Aromel”.

Figi – odrobina egzotyki we własnym domu

Figowce doskonale czują się w pojemnikach umieszczonych w dobrze oświetlonym miejscu (nie powinny być jednak narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych). Latem można nawet wystawić doniczkę z figowcem na balkon lub taras. Zimą natomiast trzeba przygotować się na to, że roślina przejdzie w stan spoczynku i zrzuci liście. Warto przestawić ją wtedy w chłodniejsze miejsce.

Drzewko figowe jest rośliną dwupienną, dlatego do uprawy w domu trzeba wybierać odmiany hodowlane, które nie potrzebują obecności innej rośliny („przeciwnej płci”) do zapylenia – np. „Brown Turkey”.

W domu najlepiej sprawdzą się figowce hodowane z sadzonek – pozwolą bowiem na dość szybkie (w porównaniu z uprawą z nasion) uzyskanie owoców.

Granat – owoce nie tylko ze sklepu

W polskich warunkach całoroczna uprawa granatowca nie jest możliwa, jednak ta egzotyczna roślina doskonale czuje się w doniczce, w ciepłym domu. Można wybrać jedną z dwóch opcji:

  • uprawę odmiany karłowatej (np. „Nana”) z sadzonki – roślina dekoracyjna, osiągnie bardziej odpowiednie dla warunków domowych rozmiary, jednak jej owoce nie są zbyt smaczne;
  • hodowla drzewka z nasiona granatu kupionego w sklepie – na owoce trzeba poczekać kilka lat, jednak będą słodkie i smaczne; konieczne będzie także przycinanie rośliny, by zbytnio się nie rozrosła.

Granatowiec jest wrażliwy na nadmiar wody, dlatego należy podlewać go niewielkimi dawkami (a w okresie zimowym w ogóle ograniczyć podlewanie).

Oliwka – śródziemnomorskie wieczne drzewko w Twoim domu

Drzewko oliwne jest dość łatwe w uprawie. Najlepiej czuje się na jasnym, nasłonecznionym stanowisku. Należy regularnie je podlewać, jednak dobrze znosi okresowe przesuszenie podłoża.

Oliwka jest bardzo dekoracyjna, ale w warunkach domowych rzadko wydaje owoce. Potrzebuje bowiem do tego partnera. Jeśli chcesz więc cieszyć się smacznymi oliwkami z domowej uprawy, ustaw obok siebie kilka doniczek z tymi roślinami, a następnie delikatnie (za pomocą pędzelka) przenoś pyłek z kwiatów jednego drzewka na kwiaty innego.

Awokado – uprawa to pestka

Awokado można uprawiać w warunkach domowych z pestki. Tak hodowana roślina wyda owoce po 6–8 latach.

Oczyszczoną z miąższu pestkę należy umieścić w pojemniku z wodą (woda powinna sięgać do 2/3 wysokości pestki). Po kilku tygodniach pojawią się pierwsze pędy. Gdy rozwiną się korzenie, pestkę można wsadzić do doniczki wypełnionej ziemią uniwersalną.

Pojemnik należy ustawić na jasnym, nasłonecznionym miejscu i śledzić rozwój własnego awokado.

Więcej inspiracji dotyczących uprawy roślin doniczkowych i ogrodowych znajdziesz w poradniku Ziemovit.

Dodaj komentarz