Olejek z rumianku – leczy i odmładza

kwiatki rumianku

W poszukiwaniu naturalnych kosmetyków warto przyjrzeć się temu, co rośnie wokół naszego domu czy na działce. Tak popularny na naszych polach i w lasach rumianek nie jest zwykłym chwastem. Od wieków uznawany jest za jedną z najbardziej leczniczych roślin. Używana jest zarówno w postaci naparu, jak i olejku.

napar rumiankowyWłaściwości rumiankowego naparu i olejku

Rumianek jest tak popularny ponieważ działa przeciwzapalnie, rozkurcza mięśnie gładkie, przyspiesza gojenie ran, ma działanie przeciwbakteryjne, dezodoryzujące oraz pobudzające przemianę materii. Herbatkę z koszyczków rumianku warto pić w stanach zapalnych żołądka i jelit, podczas silnych skurczów żołądka, można nią także przepłukać jamę ustną, przemyć skórę zranioną, oparzoną lub z owrzodzeniami. Wspomaga też leczenie przeziębienia. Z kolei olejek eteryczny z rumianku wykorzystywany jest przy produkcji kosmetyków.

W jakich produktach można znaleźć olejek z rumianku?

Kwiaty rumianku zawierają około 0.2-1.8 procent olejku eterycznego. Zawiera on bisabolol, apigeninę oraz azulen – najcenniejsze związki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie. Olejek z rumianku wspomaga procesy gojenia się naskórka, koi podrażnienia skóry i błon śluzowych, ogranicza też łojotok, więc skutecznie hamuje pojawianie się zmian trądzikowych i łuszczycowych. Dodawany jest często do produktów dla dzieci oraz do mydeł, żeli po prysznic i balsamów do ciała jako składnik łagodzący i przeciwzapalny, opóźniający starzenie i wspomagający gojenie skóry.

olejek z rumianku

Dodaj komentarz