Objawy i leczenie grzybicy stóp

stopy

Grzybica stóp najczęściej dotyka sportowców, którzy wiele godzin spędzają w sportowych, przepoconych butach, a następnie wchodzą po wspólne dla wielu osób prysznice, lub korzystają z basenu. Leczenie grzybicy stóp trwa kilkanaście dni, ale wymaga odpowiedniego preparatu, który poradzi sobie z różnymi postaciami tej uciążliwej dolegliwości. Z jakimi grzybicami stóp najczęściej stykają się lekarze, do których przychodzą z tym problemem pacjenci?

stopyTypy grzybicy stóp

Najbardziej powszechną grzybicą jest ta między palcami, określana jako stopa atlety lub sportowca. Pierwsze zmiany chorobowe można zauważyć między czwartym a piątym palcem stopy, dlatego, że mają one w bucie najciaśniej, najcieplej i najbardziej się pocą. Zaatakowana przez grzyby skóra staje się czerwona, popękana, swędzi, a nawet jest bolesna. Jeśli chory nie podejmie leczenia, grzybica przeniesie się na kolejne palce. Jeśli na skórze stóp, zwłaszcza na podeszwach widać drobne pęcherzyki, a skóra jest czerwona, to mamy do czynienia z grzybicą potnicową. Grzybica złuszczająca dotyka z kolei całej stopy. Skóra nadmiernie złuszcza się i rogowacieje. Istnieje także rodzaj grzybicy zwanej mokasynowej, kiedy objęta zakażeniem jest tylko ta część stopy, która schowana jest w bucie.

stopy nad basenem

Nieprzyjemne skutki zachorowania

Każda z chorób to jednak świąd, pieczenie skóry, czasami tak silne, że chory nie jest w stanie spać, pracować, skupić na dłużej uwagi. Do leczenia grzybicy skóry używa się leków w formie kremu, którym trzeba codziennie dokładnie posmarować stopy. Trzeba też zadbać o to, by zakładać przewiewne buty z naturalnych materiałów, oraz skarpetki bawełniane lub z włókien bambusowych. Na basenie czy w klubie sportowym należy zawsze zakładać obuwie, które zabezpieczy stopy przez stykaniem się z wilgotną posadzką.

Dodaj komentarz