Coraz więcej osób w różnym wieku skarży się na uciążliwe objawy alergii. Ciągły katar, drapanie w gardle, kaszel, łzawienie oczu czy sucha, łuszcząca się skóra to te, które motywują do podjęcia leczenia. Jednak nawet najlepsze środki farmakologiczne należy brać z umiarem i poznać “wroga”, by szybko reagować i rozpoznać alergię. W tym celu robi się testy alergologiczne.
Sprawdź, co Cię uczula
Czasami wyraźnie reagujemy na niektóre pokarmy czy odczuwamy złe samopoczucie, gdy w kalendarzu dla alergików pojawia się informacja o pyleniu którejś z roślin. Jednak pewność mogą dać testy alergiczne, które pozwalają określić stopień nasilenia alergii. Wykonać je można w wyspecjalizowanych przychodniach, także w ramach NFZ.
Testy alergiczne skórne
Są niezwykle popularne, całkowicie bezbolesne i trwają maksymalnie 20 minut. Na przedramię albo plecy nanosi się kroplę alergenu i nakłuwa delikatnie skórę. Jeśli mamy uczulenie na dany alergen, pojawi się zaczerwienieni, bąbel i świąd. Podstawowych alergenów jest ok. 15-20, a zestaw jest modyfikowany na podstawie wywiadu rodzinnego (jeśli masz kota, prawdopodobnie lekarz zleci badanie właśnie w kierunku uczulenia na sierść zwierzaka). U dzieci, które źle znoszą nakłuwanie (chociaż jest ono właściwie bezbolesne), stosuje się panele tematyczne, które złożone są z mieszanek alergenów.
Testy alergiczne z krwi
Dzięki nim oznaczyć można przeciwciała dla popularnych alergenów. Zazwyczaj wykonuje się je dzieciom poniżej 3. roku życia i tym osobom, które nie mogą na 14 dni przed badaniem odstawić leków antyhistaminowych. Częściej też stosuje się je u osób ze zmianami skórnymi.
Testy alergiczne prowokacyjne
Stosuje się je przy wyborze terapii mającej za zadanie odczulenie osoby chorej. Alergen jest rozpylony na waciku i przyłożony do nosa i następnie ocenia się reakcję chorego.
Żeby dowiedzieć się więcej o objawach alergii i sposobach jej leczenia warto zajrzeć TUTAJ.
Zdjęcia: pxhere.com