Co-living dla studenta – czyli jak ułatwić sobie start w dorosłość?

co-living

Każdej decyzji o podjęciu studiów – czy to w rodzimej, czy obcej miejscowości – niemal zawsze towarzyszy dylemat dotyczący tego, gdzie zamieszkać na czas nauki. Rozwiązań jest wiele – od wspólnego wynajmu mieszkania, przez indywidualną stancję po akademik. Jeśli jednak stawiamy głównie na swoją przyszłość i traktujemy studia, jak start w dorosłość, powinniśmy rozważyć zupełnie inną opcję. Jest nią tzw. co-living. Co to takiego i jakie zalety ze sobą niesie? Kto nie powinien się nim interesować, a dla kogo jest najlepsze wyjście?

Co-living co to jest i na czym polega?

Kolebką tej specyficznej formy wynajmu są Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. To właśnie tam powstała koncepcja stworzenia wielofunkcyjnych obiektów, w których można mieszkać, pracować lub uczyć się i odpoczywać bez konieczności straty czasu na przemieszczanie się. Co-living oznacza także swoistą społeczność ludzi w zbliżonym wieku, którzy uczą się, żyją i odpoczywają pod wspólnym dachem. W Polsce trend ten również ma się coraz lepiej. Doskonały przykład co-livingu dla studentów stanowią prywatne akademiki w Łodzi. Ich sporą ofertę posiada duża międzynarodowa sieć BASECAMP. Są to mieszkania w pełni dostosowane do potrzeb młodego człowieka. Znajdują się one w świetnej lokalizacji – blisko uczelni oraz wielu istotnych miejsc. Dzięki temu młodzi nie tracą czasu na dojazdy.

co-living

Po drugie zgodnie z ideą, jaką kieruje się co-living, mogą korzystać do woli ze wspólnych przestrzeni takich jak pokój do cichej nauki, strefy relaksu, siłownia, a także kuchnia i jadalnia. Do własnej dyspozycji mają łazienkę i sypialnię. Ze względu na fakt, że każdy obiekt wpisujący się w trend co-livingowy ma w sobie coś z hotelu, mieszkańcy mogą również zamówić sprzątanie pokoju. Mogą też korzystać z pralni. Ponadto każdy taki prywatny akademik w Łodzi znajduje się w sferze super-szybkiego internetu, a dostęp do niego jest bezpłatny. Warto też nadmienić, że zgodnie z zasadą co-livingu pokoje wyposażone są w nowoczesne meble – stylowe i funkcjonalne jednocześnie. Zostały też tak urządzone, by z jednej strony zapewnić komfort mieszkańcom, a z drugiej zachęcić ich do jak najczęstszego przebywania w przestrzeniach wspólnych.

Gdzie szukać?

Jak dokładnie wyglądają te studenckie apartamenty i co oferują, możecie zobaczyć na tej stronie: https://www.basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/. Dowiecie się z niej również, w jakiej konkretne lokalizacji znajdują się prywatne akademiki w Łodzi, co znacznie ułatwi Wam podjęcie decyzji o wynajmie. Poznacie krótką historię obiektów, w których powstały. Zapoznacie się z cennikiem i warunkami wynajmu. Będziecie też mogli ocenić, czy oferowane apartamenty są dokładnie tym, czego szukacie. Prócz zdjęć i opisów, znajdziecie tam także krótki przewodnik po najlepszych atrakcjach dla studentów przebywających w tym ciekawym historycznie i bogatym kulturalnie mieście. Ponadto będziecie mieli też okazję do dokonania rezerwacji. Warto nadmienić, że na stronie widnieją również takie same opisy akademików należących do sieci BASECAMP, ale znajdujących się poza granicami naszego kraju, a mianowicie w Niemczech i Dani.

Zalety i wady tego rozwiązania

Co-living jak każde dostępne rozwiązanie posiada swoje mocne i słabe strony. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim jest to opcja dla osób ceniących swój czas, który zamiast na dojazdy mogą one spożytkować na wspólną naukę czy chwile relaksu. Po drugie miejsca tego typu motywują do działania tych, którzy obawiają się, że nie będą potrafili pogodzić czy rozdzielić nauki oraz pracy. Przebywanie wśród osób z podobnym nastawieniem może okazać się zaskakująco inspirujące. Zaletą takich wspólnych przestrzeni jest również ułatwienie nawiązywania więzi międzyludzkich. To ważne zwłaszcza dla studentów pierwszego roku oraz tych, którzy nie znają zupełnie miasta.

co-living

W towarzystwie chociażby jednej osoby, jest o wiele łatwiej i raźniej. Warto przy tym nadmienić, że niektóre z tych znajomości mogą zmienić się w bardziej zażyłe relacje prywatne czy czysto zawodowe. Ponadto prywatne akademiki w Łodzi często zamieszkują obcokrajowcy. Dzięki temu można podszkolić się z języka obcego, a przy okazji poznać kulturę i zwyczaje innych narodowości. Jakie zatem wady posiada takie rozwiązanie? Co-living oznacza przebywanie przez dłuższy czas z tymi samymi osobami, co dla niektórych osób może okazać się dość irytujące. W tego typu dużych społecznościach ciężko też o zachowanie prywatności, mimo że w każdej chwili można uciec do własnego pokoju.

Studia – głównie te w innym mieście, a nawet kraju – to świetny sprawdzian dla naszej dojrzałości. Jeśli traktujemy je, jako poważny start w dorosłość, a nie tylko upatrujemy w nich okazję do ucieczki od nadzoru rodziców, musimy bardzo rozważnie podejść do kwestii mieszkaniowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie prywatny akademik w Łodzi czy innym mieście, na które się zdecydujemy, ze względu na fakt, że doskonale wpisuje się on w nowoczesny trend co-livingowy. Tym sposobem zyskamy szansę na szybsze usamodzielnienie się. Dużo łatwiej będzie nam też pogodzić pracę z nauką, ponieważ zmotywują nas do tego ci, z którymi będziemy zamieszkiwać wspólną przestrzeń.

 

Dodaj komentarz