Garderoba w małym mieszkaniu

Garderoba jako osobne pomieszczenie w domu to marzenie niejednej kobiety. Posiadając ją, zdecydowanie łatwiej dbać o ład i porządek w swoich ubraniach i obuwiu, można też przechowywać je we właściwy sposób. Niestety, często ogranicza nas mały metraż mieszkania, w wyniku czego garderoba wciąż pozostaje jedynie w sferze marzeń. Czy jest jakiś sposób na to, by pomimo posiadania niedużego mieszkania w bloku, stworzyć własną garderobę?

Garderoba w formie dużej szafy

Chcąc znaleźć miejsce na garderobę w niewielkim mieszkaniu, należy iść na pewne kompromisy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić na jej aranżację osobnego pomieszczenia, postarajmy się zaadaptować na ten cel fragment jednego z pokoi. Najczęściej jest to sypialnia. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być montaż dużej, nowoczesnej szafy w zabudowie, z przesuwanymi drzwiami. Taka szafa, zaprojektowana specjalnie dla nas. Może posiadać wygodne półki, wieszaki i komory, dzięki którym z łatwością posegregujemy odzież, obuwie, torebki i inne dodatki, dając sobie namiastkę prawdziwej garderoby. Dobra organizacja takiej szafy sprawia, że nasze ubrania i inne elementy garderoby będą przechowywane we właściwy sposób.

Garderoba ukryta za kotarą

Jeżeli montaż szafy przekracza nasze możliwości finansowe, prostszym i szybszym rozwiązaniem jest montaż kotary, za którą zagospodarujemy miejsce na mini garderobę. Dysponując wolną ścianą, możemy zaprojektować ją, wzorując się na wnętrzu szafy, czyli zamontować różnego rodzaju półki, drążki na wieszaki, a także ustawić eleganckie kosze i organizery na drobniejsze elementy odzieży. Dobrym pomysłem jest także zawieszenie na ścianie lustra, dzięki któremu będziemy mogli poczuć się jak w prawdziwej garderobie i właśnie tam każdego dnia kompletować swój strój.

A może garderoba wolnostojąca?

Pomysł na garderobę wolnostojącą, czyli taką, która stanowi integralną część aranżacji sypialni, to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Chętnie sięgają po niego osoby, które z powodu ilości ubrań nie zmieszczą ich więcej w szafie, lub odwrotnie, mają ich stosunkowo niewiele i nie chcą inwestować dodatkowo w mebel do ich przechowywania. Na czym zatem polega garderoba wolnostojąca? To nic innego, jak modułowe drążki na wieszaki, które można dowolnie wydłużać. Na nich wieszamy odzież, pod ubraniami można też postawić ozdobne pudełka i koszyki do przechowywania innych rzeczy. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwe to, że ubrania zawsze są pod ręką.

Garderoba wolnostojąca prezentuje się szczególnie dobrze, gdy ubrania wiszą posegregowane kolorystycznie. Ale tego rodzaju rozwiązanie ma też wady, a jedną z nich jest osadzanie się kurzu na ubraniach. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy część odzieży, którą nosimy rzadko lub tak zwaną odzież sezonową schować w eleganckie pokrowce – wtedy nasze ubrania będą dobrze chronione przed zakurzeniem.

Podsumowując: małe mieszkanie wcale nie musi być przeszkodą do zaaranżowania wymarzonej garderoby. Choć nie będzie ona przypominać luksusowych pomieszczeń rodem z amerykańskich filmów, z pewnością spełni swoją funkcję.

Dodaj komentarz