Siłownie oblegane są najczęściej na początku roku, gdy jak grzyby po deszczu wyrastają postanowienia noworoczne, oraz późną wiosną, gdy zbliża się sezon urlopowy. Niestety, nowi użytkownicy w większości wypadków szybko się zniechęcają. Powód? Nie znają podstawowych zasad efektywnego treningu.
Rozgrzewka, często pomijana, lub traktowana po macoszemu, to pierwszy poważny błąd nowych bywalców siłowni. Brak rozgrzewki może skutkować naciągnięciem mięśni lub kontuzją oraz tradycyjnymi bólami mięśni zwanymi potoczne zakwasami. Szaleństwem jest od razu po wejściu do siłowni, rozpoczęcie ciężkich ćwiczeń siłowych czy intensywnego treningu na bieżni. Instruktorzy z siłownia Poznań przekonują, że rozruch jest istotnym elementem treningu, ma na celu przygotowanie organizmu do zwiększonego wysiłku. Rozgrzewka ma za zadanie rozgrzać i uelastycznić mięśnie, zwiększyć przepływ krwi i przygotować tkanki na dodatkową dawkę tlenu.
Dobra rozgrzewka wbrew pozorom nie musi być dużym wysiłkiem. Powinna być lekka, aczkolwiek nie zbyt lekka. Tętno powinno zwiększyć się przeciętnie o połowę. Jednak mało kto na siłowni mierzy tętno, dlatego można wykorzystać inny test. W czasie rozgrzewki można bez problemu rozmawiać z sąsiadem. W trakcie intensywnego treningu jest to niemożliwe. Rozgrzewka nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie, ale też wywołuje silny efekt antydepresyjny. Wszystko to dzięki lepszemu dotlenieniu organizmu.
Przyrost masy mięśniowej to marzenie niejednego mężczyzny, zwłaszcza o rachitycznym wyglądzie. Stąd w siłowni Poznań często można spotkać panów ambitnie przerzucających tony żelastwa. Bywają w siłowni pięć razy w tygodniu i dziwią się, dlaczego mięśnie nie chcą rosnąć. Powód jest prosty. Mięśnie nie rosną w momencie treningu, rosną w stanie spoczynku. Dlatego, jeśli zależy nam na muskulaturze, jakiej nie powstydziłby się Arnold Schwarzenegger, lepiej ograniczyć trening siłowy do dwóch razów w tygodniu. Jednorazowo taki trening nie powinien trwać dłużej niż godzinę, po tym czasie gwałtownie spada jego efektywność. Trening siłowy to nie tylko rozrost mięśni, to także znaczna poprawa zdolności koncentracji i pracy szarych komórek – wszystko dzięki ich lepszemu dotlenieniu i ukrwieniu. Potrzebę bywania w siłowni można zaspokoić, trenując na rowerze lub ergometrze.
Spalanie kalorii i tłuszczu to najczęstszy powód wizyt w siłowni. Krótko mówiąc – chcemy schudnąć. Niestety, brak znajomości tematu powoduje, że waga stoi w miejscu, a nawet jak waga drgnie, to niestety, mięśnie rosną i efektu odchudzania nie widać. Warto wiedzieć, że dla ukształtowania sylwetki dobrze jest wybrać trening wysiłkowy, bez nadmiernego obciążania mięśni i stawów. Dobrym wyborem, jaki rekomenduje siłownia Poznań, jest bieżnia lub rower treningowy. Ćwicząc na bieżni, szybciej osiągniemy zamierzony efekt. Jeśli nie mamy pewności, jaki rodzaj ćwiczeń pozwoli najszybciej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, można poprosić o pomoc instruktora, który powinien być obecny w każdej siłowni.
Trening na bieżni, oprócz efektu modelowania sylwetki, poprawia kondycję, dotlenia organizm, aktywizuje szare komórki i pozytywnie wpływa na zmianę nastroju. Warto mieć to na uwadze, gdy przyjdzie nam do głowy rezygnować z wizyt na siłowni.
Przy modelowaniu sylwetki oprócz kontrolowania wagi warto dokonywać regularnych pomiarów. Nierzadko bywa tak, że waga stoi w miejscu, a centymetrów z brzucha i ud ubywa. Ma to związek z faktem, że napięte, wytrenowane mięśnie ważą więcej.
Po więcej informacji na temat efektywnego treningu zapraszamy na www.niku.pl