Dobór opakowania ma znaczenie

Opakowanie dla domowych sprzętów i innych elementów na czas przeprowadzki, remontu czy też po to, by zwyczajnie w bezpieczny sposób je przechować, wymaga doboru odpowiednich produktów. Odpowiednich, czyli jakich? W czym może być rzecz, gdy w grę wchodzi po prostu opakowanie, jakich na rynku wiele? Nierzadko jednak okazuje się, że właśnie ta teoretycznie prosta rzecz przysparza nam wiele problemów. Dobieramy nie te materiały i wykonania, co trzeba, a potem mamy problem z należytym zabezpieczeniem, nie tylko na czas transportu.

Opakowania tekturowe

Uwagę zwracamy dziś na opakowania tekturowe. Niedrogie, lekkie, dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i wykonaniach. Każde z nich ma jednak inne właściwości i oferuje odmiennie możliwości zastosowania.

Na pierwszym miejscu należy ocenić dość precyzyjnie rozmiary elementów, które mają zostać zapakowane. To ważne, bowiem ze zbyt małym opakowaniem niewiele uda się zrobić. Z kolei to zbyt duże, pozostawiające luzy, może nie stanowić dobrego zabezpieczenia lub będzie wymagało dokupienia wypełniaczy stosowanych wewnątrz.

Wymiary opakowań mogą mieć znaczenie z jeszcze jednego względu. Nawet tekturowe pudełko ma określoną grubość. To ważne, gdy stosujemy je do wysyłania paczek, bowiem cenniki obejmują konkretne gabaryty i niestety niewielki błąd w pomiarze bądź pominięcie parametru grubości pudełka, może skutkować inną niż założona, ceną za przesyłkę.

Rodzaj tektury determinuje jej wytrzymałość

Na rynku znaleźć możemy różne rodzaje tektur. Wbrew pozorom ich grubość oraz wykonanie decydują nie tylko o sposobie zabezpieczenia wybranych elementów, ale i wytrzymałości samej tektury. Ta ostatnia cecha odnosi się do zgniatania i zaginania. Popularnym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest tektura trójwarstwowa, o fali B lub C, której grubość kształtuje się na poziomie 3-4 mm. Z kolei do znacznie cięższych elementów, głównie podczas przeprowadzki, lepiej sprawdza się grubsza tektura, około 6-7 milimetrowa. Ma pięć warstw, wyróżnia się na przykład układem fali BC. Można liczyć na wyższą wytrzymałość oraz sztywność.

Struktura fali E, czyli tak zwana mikrofala, to grubość około 1-1,5 mm i takie rozwiązanie znajduje swoje miejsce, najczęściej w małych pudełeczkach, chociażby fasonowych.

Konstrukcja i sposób zamykania

Konstrukcja tekturowych pudełek decyduje o ich sposobie zamykania. Pozwala na łatwiejsze pakowanie bądź uzyskanie opakowania, które również ma być na swój sposób estetyczne. I w tym wypadku do wyboru są najczęściej dwie konstrukcje.

Pudełko kartonowe klapowe zamykane jest od góry. To doskonałe rozwiązanie, jeśli w grę wchodzi przede wszystkim bezpieczne i stosunkowo tanie opakowanie elementów do wysyłki. Trzeba jednak użyć taśmy klejącej, a sam karton nie jest zbyt estetyczny. Gdy ten ostatni aspekt również ma znaczenie, warto stawiać na pudełka fasonowe, które są bardzo precyzyjnie wykrojone. Nie wymagają zwykle dodatkowego zaklejania, a wciąż oferują ten sam poziom zabezpieczenia.

Zarówno materiał, konstrukcja, sposób wykonania, rozmiar czy grubość tektury, mają znaczenie podczas zabezpieczenia rozmaitych rzeczy, nie tylko do wysyłki. Warto rozważyć różne opcje i mając na uwadze pakunki, dopiero wybierać odpowiednie kartony.

Więcej praktycznych porad można znaleźć na stronie http://ladnemieszkanie.com.pl/.

Dodaj komentarz