Czym się różni telewizor LED od innych?

telewizor LED

Rozwój technologii często nas zaskakuje. W momencie, gdy kupujemy jakiś sprzęt – komputer, telefon, aparat, już prawdopodobnie gdzieś na świecie pojawia się nowszy i lepszy model. Tak samo dzieje się w przypadku nowoczesnych telewizorów. Kiedyś każdy marzył o plazmie lub LCD, dzisiaj wiele osób pyta o telewizory LED….

telewizor LG

Telewizor LED a LCD

Telewizory LCD to takie, w których piksele nie emitują własnego światła, dlatego producenci montują podświetlenie lampami CCFL za ekranem. Światło to przechodzi przez polaryzatory, a potem na ciekły kryształ, który sprawia, że widzimy kolory. To dobry telewizor, ale dla osób, którym nie jest potrzebny ekran większy, niż 40 cali i chcą wydać na nowy telewizor niewiele pieniędzy. Telewizory takie są lekkie i pobierają niewiele prądu w porównaniu z plazmami, jednak mają też gorszy kontrast i węższe kąty widzenia.

Telewizor LED to ulepszona wersja LCD. Na rynku znajdziemy Edge LED, w których diody znajdują się przy krawędziach telewizora oraz Full LED, gdzie diody umieszczone są pod całą powierzchnią wyświetlacza. Telewizor LED będzie cienki i lekki, nadal będzie zużywał mniej energii, ale poza komfortem oglądania filmów w wysokiej jakości, użytkownik może także wykorzystać go do grania na konsoli. LED ma większy kontrast, niż LCD i świetnie oddaje kolory, zużywa też bardzo mało prądu. Jest jednak trochę droższy, niż zwykły telewizor LCD.

Zobacz również poradnik: Czym się różni Full HD od 4K?

telewizor LEDPlazma

Najdroższą z tych trzech wersją telewizora jest plazma. W takim odbiorniku stosuje się mieszaninę gazów w specjalnych komorach, które zawierają luminofor dla każdej barwy. Trzy takie komory, w których emitowane jest światło widzialne, tworzą piksel. Ich wysoka jakość pozwala na oglądanie sportu oraz filmów akcji oraz na gry na konsoli. Wielu użytkowników, którzy chcą mieć w domu pokój kinowy, wybiera właśnie telewizory plazmowe. Niestety, bywają one nietrwałe, bo piksele się wypalają, może się też pojawić efekt tęczy, są też cięższe niż LCD czy LED. No i droższe.

Zarówno LCD jak i plazma są dostępne także w technologii 3D, dzięki której można oglądać filmy w trójwymiarze.

Zdjęcia: pixabay.com oraz http://www.lg.com

Dodaj komentarz