Czego nie wiesz o arbuzie?

arbuz

Chociaż to jeszcze nie pełnia sezonu, już fani arbuzów taszczą wielkie, okrągłe owoce. Arbuzy to warzywa dyniowate, które głównie składają się z wody. Są idealne do jedzenia w upalne dni, dostarczają dużej dawki potasu, wykorzystać je można do robienia soków, czy jako dodatek do pysznego drinka. Podobno największym producentem arbuzów na świecie jest Izrael. Jednak i w Polsce zdarzają się ogrodnicy, którzy próbują je uprawiać.

arbuz

Arbuz z własnej działeczki?

Niestety, w naszym kraju warunki do hodowli arbuzów nie są zbyt sprzyjające, w przeciwnym razie sama chętnie zbierałabym je z własnego ogródka. Arbuz, by dojrzeć i być soczysty musi mieć minimalną temperaturę 18 stopni Celsjusza, ale najlepiej, by wynosiła ona 22-28 stopni. Jeśli więc ktoś ma ochotę spróbować, musi poszukać miejsca zacisznego, ale nasłonecznionego, osłoniętego od północy, z żyzną glebą, która i tak będzie wymagać nawożenia obornikiem albo kompostem. Łatwiej ma osoba, która dysponuje szklarnią albo tunelem. Arbuzy sadzi się pod koniec maja albo na początku czerwca, trzeba zapewnić im dużo wody, a także okrycia włókniną, która chroni przed chłodami, później znowu trzeba regularnie je nawozić.

arbuz

Kwadratowe owoce to wynik GMO?

Kogo te zasady zniechęciły albo ci, którzy nie dysponują ogródkiem, muszą arbuzy przynosić ze sklepu. Dobrze wybierać te ze sklepu, w którym są częste dostawy, a owoce przechowywane są w odpowiednich warunkach. Liczmy się jednak z tym, że duży arbuz wymaga sporo siły, a okrągłe, dyniowate warzywo nie zawsze mieści się do każdej lodówki. Dlatego preferuję zjadanie arbuzów zaraz po przyniesieniu ich do domu 😉
Japończycy opracowali sposób hodowli arbuzów kwadratowych. Czy arbuz kwadratowy jest modyfikowany genetycznie? Nie, po prostu rośnie w przezroczystym, plastikowym pojemniku. Dzięki kwadratowej formie jest łatwiejszy w transporcie i w przechowywaniu. Niestety w naszym kraju jest trudno dostępny, a nawet jeśli byłby na sklepowych półkach, to cena kwadratowych arbuzów znacznie przekracza budżet polskiego obywatela.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz