CV do pracy – jak je napisać?

jak napisać cv

Dobre CV do pracy to dla wielu osób temat, który spędza sen z powiek. Większość z nas posiada je na swoim laptopie, tudzież komputerze. A już na pewno posiadają świeżo upieczeni absolwenci, którzy są na etapie poszukiwania pracy. Wiele osób głowi się nad tym, jak napisać CV, żeby wyróżniało się spośród wszystkich innych. Bo przecież czymś trzeba przyciągnąć uwagę rekrutera. W ten sposób nierzadko tworzy chaotyczne CV, które zamiast przyciągać – odpychają. Dobre CV wcale nie musi być finezyjne. W wielu przypadkach warto trzymać się pewnych schematów, choć oczywiście wszystko zależy od tego, jakiej pracy szukamy i do jakiej firmy aplikujemy. Jeśli jest to praca z kategorii artystycznych, to oczywiście trochę finezji i kreatywności na pewno nie zaszkodzi.

Wzór dobrego CV

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór dobrego CV, jednakże wszystkie z nich łączy wspólna cecha – estetyka. Dobre CV powinno być przede wszystkim estetyczne, a co za tym idzie – czytelne i przejrzyste. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby nie było w nim żadnych literówek lub co gorsze – błędów ortograficznych. Dobre CV powinno mieć też ładną strukturę. Jeśli nie wiesz jak takową uzyskać, możesz zawsze skorzystać z gotowych już szablonów, które znacznie ułatwią Ci zadanie. Możesz wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „wzór dobrego CV” i na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Tak chyba będzie najprościej.

cv do pracy
źródło: gratka.pl

Jak pisać CV?

Jeśli jednak wolisz stworzyć samodzielnie swoje CV, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Zastanów się tylko, czego dokładnie oczekujesz. Obecnie popularne są dwa typy CV: chronologiczne i funkcjonalne. Każde z nich składa się z kilku sekcji. Ale o tym poniżej.

Jak pisać CV chronologiczne

Jak sama nazwa na to wskazuje, chronologiczne CV do pracy musi mieć zachowaną ściśle określoną kolejność, czyli chronologię. Zawsze na pierwszym miejscu w takim CV znajduje się doświadczenie zawodowe. To właśnie tutaj musisz opisać po kolei miejsca, w których pracowałaś/pracowałeś. Uwaga! Zawsze zaczynamy od ostatniego miejsca pracy. Podajemy nie tylko nazwę firmy, ale także stanowisko z zakresem wykonywanych zadań.

Drugie miejsce w CV chronologicznym zajmuje wykształcenie. Tutaj umieszcza się ostatnie zdarzenia edukacyjne, ważne dla zajmowanego stanowiska, na które się aplikuje. Jeśli wykształcenie nie jest związane z wykonywanym zawodem, wówczas wystarczy podać ostatnie miejsce edukacji. W sekcji wykształcenie możesz wypisać liceum, studia licencjackie i magisterskie oraz studia podyplomowe. Nikogo nie interesuje twoje gimnazjum, więc nie upychaj go na siłę. Twoje wykształcenie powinno być napisane w kolejności chronologicznej – najpierw te, które obecnie realizujesz, a następnie te już skończone.

Zaraz za wykształceniem umieszczamy szkolenia i kursy – nic innego, jak informacje o zdobytych umiejętnościach. Uwaga! Podajemy tylko te kursy i szkolenia, które są bezpośrednio związane z wykonywanymi zadaniami i charakterem pracy, o którą się staramy. Jeśli aplikujesz na stanowisko doradcy klienta w banku, nie musisz pisać o ukończonych kursach z wizażu czy aktorstwa.

Na koniec wypisujemy nasze kompetencje i umiejętności – zwłaszcza językowe, zawodowe i techniczne. Stanowią one dodatkowe informacje i powinny odnosić się bezpośrednio do charakterystyki stanowiska pracy. Nie wypisuj wszystkich rzeczy, które potrafisz. Skup się na tych umiejętnościach, które konkretnie pomogą Ci na tym konkretnym stanowisku. Co z tego, że potrafisz świetnie jeździć konno, jeśli starasz się o pracę w sklepie odzieżowym lub jak nikt inny robisz świetne zdjęcia, ale chcesz pracować jako farmaceutka.

cv do pracy chronologiczne
wzór cv chronologicznego

Jak pisać CV funkcjonalne

CV funkcjonalne nie jest jeszcze tak bardzo popularne jak chronologiczne, ale są przypadki, kiedy naprawdę warto je zastosować. Kiedy dokładnie? Na przykład w momencie, kiedy się przebranżawiasz i jednocześnie spełniasz kryteria kwalifikacyjne na dane stanowisko. Funkcjonalne CV do pracy sprawdzi się również w sytuacji, kiedy powracasz do zawodu, który kiedyś wykonywałaś, ale miałaś kilkuletnią przerwę. Tego typu CV możesz również zastosować, jeśli masz duże doświadczenie, zdobywane w różnych miejscach i chcesz, aby osoba rekrutująca skupiła się na twoich kompetencjach, a nie kolejności wykonywanych prac.

cv do pracy funkcjonalne

Jak dobrze napisać CV funkcjonalne? Trzeba pamiętać, że najważniejszą częścią takiego życiorysu stanowią umiejętności i sukcesy. Oprócz tego, w dokumencie muszą znaleźć się dane osobowe, cele zawodowe, doświadczenie, a więc przebieg zatrudnienia, wykształcenie, dodatkowe umiejętności i zainteresowania. Co ważne, opisując w takim CV sukcesy i umiejętności, należy powoływać się na konkretne wydarzenia z życia zawodowego. Warto przytaczać dane i liczby. W ten sposób będziesz bardziej wiarygodna.

CV do pracy – zdjęcie

Mogłoby się wydawać, że zdjęcie w CV nie odgrywa ważnej roli, stąd często nie przykładamy do niego wagi. Tymczasem, bardzo często to właśnie ono przyciąga uwagę w pierwszej kolejności. Jest naszą osobistą wizytówką i robi za nas pierwsze wrażenie, zanim my sami będziemy mogli je zrobić na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą. Oczywiście nie musisz wrzucać zdjęcia z dowodu osobistego czy paszportu, ale za żadne skarby nie wklejaj do CV zdjęcia z wakacji czy innych nieoficjalnych momentów. To bardzo zły pomysł, gdyż automatycznie wpadniesz do kosza z wizytówką „amator”. Dobre CV musi mieć dobre zdjęcie!

Co z zainteresowaniami w CV?

Dobre CV do pracy może również zawierać informacje o zainteresowaniach. Ale uwaga! Jeśli nie masz konkretnych zainteresowań lub jeśli tylko lubisz czytać ciekawe książki czy słuchać muzyki to lepiej nic nie pisz. Jeśli natomiast masz nietypowe zainteresowania to warto się nimi pochwalić. W ten sposób możesz zabłysnąć i zdobyć kilka dodatkowych punktów. Ale… nie wymyślaj dziwnych zainteresowań – możesz trafić na osobę rekrutującą, która będzie znała się na tym temacie i narazisz się na kompromitację.

 

Dodaj komentarz