Wyjazd w góry? Sprawdź, co ze sobą wziąć

co zabrać w góry

Wyjazd w góry może być wyjątkową okazją do tego, by spędzić czas z dala od miasta. Zanim jednak wybierzemy się na jakąkolwiek górską trasę, trzeba się do takiego wyjścia odpowiednio przygotować. Mowa tutaj zarówno o formie fizycznej, jak i tym, co należy wziąć ze sobą na szlak. W końcu nawet najprostsza trasa w górach może okazać się niebezpieczna, jeżeli nie jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Co więc wziąć ze sobą na wyjazd w góry?

Wyjazd w góry – co ze sobą zabrać?

Przed wyjazdem w góry, dobrze powiadomić naszych najbliższych, gdzie dokładnie się wybieramy oraz kiedy. Tak na wszelki wypadek. Dobrze także zaplanować wcześniej trasy, którymi zamierzamy się poruszać, by przypadkiem nie musieć improwizować będąc już w górach. Koniecznie trzeba mieć ze sobą aktualną mapę. Najlepiej w formie wydrukowanej, a nie tylko jako aplikację w telefonie. Ten może ulec zniszczeniu lub po prostu się wyładować, a wtedy może zrobić się już niebezpiecznie. Jeżeli nie czujemy się zbyt dobrze i dopiero zaczynamy nasze chodzenie po górach, należy wybrać prostą trasę. Tutaj nie ma co ryzykować i udowadniać, że potrafi się coś więcej. Wyjazd w góry powinien być przyjemnością, a nie czymś, co może nas kosztować życie lub zdrowie. Tak więc do listy rzeczy, które potrzebne będą w górach, należy doliczyć mapę. Co jeszcze?

Dobre buty

Dobre i górskie buty. Tutaj nie powinno się wybierać niczego, co wzbudza naszą nieufność. Takie buty mają być wytrzymałe i zbudowane tak, by usztywniały kostkę. Do tego oczywiście wodoodporne, a jeżeli wybieramy się w góry latem, to odpowiednio przepuszczające powietrze. Tutaj nie ma żartów, bo w takich butach spędzimy długie godziny i muszą po prostu z nami wytrzymać. Lepiej nie oszczędzać przy takim zakupie. Do tego powinny być odpowiednie skarpety, a całość powinna być ze sobą dobrze spasowana. W plecaku dobrze mieć także zapasową parę skarpet, ponieważ na szlaku może zdarzyć się tak, że buty nam jednak przemokną. W plecaku nie powinno także zabraknąć płaszcza przeciwdeszczowego. Niezależnie od tego, co mówi prognoza pogoda, taki płaszcz trzeba mieć ze sobą. Pogoda w górach potrafi się zmienić bardzo szybko i lepiej być odpowiednio na to przygotowanym.

Dodatkowa ochrona

Nie powinno zapomnieć się także o odpowiednim kremie przeciwsłonecznym oraz czapce i okularach. Słońce w górach potrafi naprawdę mocno grzać, a do tego dochodzi jeszcze zmęczenie. Oczywiście do tego dochodzi także zapas wody. W lato czy w zimę, ta powinna znaleźć się w naszym plecaku. Wysiłek fizyczny sprawi, że może jej potrzebować o wiele częściej, niż nam się wydaje. Dobrze także mieć ze sobą zapas jedzenia, a już w szczególności wtedy, kiedy nie planujemy postoju w żadnych schronisku.

W plecaku powinny znaleźć się jeszcze nasze dokumenty oraz trochę gotówki. Na szlaku możemy bowiem trafić do schroniska i gdy będziemy chcieli tam coś kupić, to dobrze mieć za co. W telefonie warto także wpisać numer ICE, czyli do osoby, z którą należy się skontaktować w razie wypadku. I najważniejsze, to żeby zabierać ze sobą w góry, to zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz