Sucha skóra głowy to problem, który dotyka wiele osób. Na wstępie należy zaznaczyć, że sucha skóra głowy to nie jest to samo, co łupież. Po czym poznać, że mamy do czynienia właśnie z tą przypadłością? Przede wszystkim po dyskomforcie, jaki towarzyszy nam na co dzień. Sucha skóra piecze, uporczywie swędzi i jest nadwrażliwa. Wbrew pozorom, problem pojawia się nie tylko latem, kiedy niemal cały czas nasza głowa wystawiona jest na wysuszające promieniowanie słoneczne, ale także zimą, kiedy skóra musi mierzyć się z wieloma trudnościami (m.in. mrozem, suchym powietrzem i noszeniem czapek). Mimo że sucha skóra głowy jest bardzo dokuczliwa, to można sobie z nią poradzić. I wcale nie trzeba decydować się na drastyczne kroki. Podstawą jest tu łagodna pielęgnacja skóry i przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
Skąd ten problem?
Sucha skóra głowy to problem, który wynika z niewłaściwej pielęgnacji włosów, a co za tym idzie – również skóry głowy. Przyczyną jest sięganie po nieodpowiednie kosmetyki i przeciążanie skalpu nadmierną stylizacją. Winne są głównie produkty zawierające w składzie alkohol i chemiczne dodatki. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele sztucznych konserwantów, zapachów, SLS czy SLES znajduje się w szamponach i innych produktach do pielęgnacji czy stylizacji włosów. A niestety wszystkie te dodatki mają niekorzystny wpływ na kondycję skóry. Sucha skóra głowy może być także konsekwencją zbyt częstego mycia włosów, a także mycia głowy za gorącą wodą. I to nie wszystko. Wśród przyczyn występowania suchej skóry głowy wymienia się także:
– nieprawidłową dietę ubogą w witaminy i zdrowe tłuszcze,
– chlorowaną wodę,
– nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne,
– ekspozycję na mróz i suche powietrze,
– częste używanie suszarki do włosów.
Sucha skóra głowy – co robić?
Zanim powiemy sobie, jak pielęgnować suchą skórę głowy, ustalmy, jakie nawyki powinnyśmy wprowadzić w życie. Jedną z ważniejszych kwestii jest mycie głowy letnią wodą i bardzo dokładne spłukiwanie szamponu. Jeśli to tylko możliwe, należy zaprzestać używania suszarki. A jeśli już musimy po nią sięgnąć, to włosy należy suszyć letnim, a nie gorącym powietrzem. Dobrze jest także intensywnie nawilżać organizm, a więc wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie.
Sucha skóry głowy – jak pielęgnować?
Podstawą pielęgnacji suchej skóry głowy są szampony nawilżające – przeznaczone do skóry suchej. To bardzo ważne, aby miały napisane, że są właśnie do skóry suchej, bo wtedy zadbają o wszystkie jej potrzeby. Dobrze sprawdzą się też produkty ziołowe na bazie naturalnych wyciągów roślinnych oraz z zawartością aloesu. Tego typu kosmetyki zawierają delikatne składniki, które nie dość, że nie podrażniają i tak suchej skóry głowy, to na dodatek skutecznie ją nawilżają i tym samym minimalizują dyskomfort w postaci swędzenia czy pieczenia. Zrezygnować należy z szamponów zawierających alkohol, zwłaszcza jeśli występuje on pod oznaczeniem alcohol denat oraz isopropyl alcohol ( ipa, pronanol-2, propan-2-ol, izopropanol).
Warto również sięgnąć po oleje i 1-2 razy w tygodniu przeprowadzać olejowanie włosów i skalpu. W przypadku suchej skóry głowy dobrze sprawdzi się olej kokosowy. Słynie on z właściwości łagodzących i nawilżających. Najlepiej nakładać go już u nasady włosów. A jeśli do oleju dodamy odrobinę cukru, wówczas uzyskamy peeling – zabieg, który ma zbawienny wpływ na suchą skórę głowy.
Z produktów naturalnych dobrze sprawdzi się też ocet jabłkowy. Nie dość, że działa łagodząco na podrażnioną skórę, to na dodatek wyraźnie poprawia kondycję włosów. Jak go używać? Wystarczy niewielką jego ilość wymieszać z wodą i wetrzeć w skórę głowy, a następnie spłukać.
Profesjonalne wsparcie
Sucha skóra głowy wymaga kompleksowego działania. Kompleksowego, ale łagodnego. Poza delikatnymi szamponami nawilżającymi, warto postawić na produkt do działań specjalnych, jak Emolium Dermocare – Emulsja na suchą skórę głowy. Jej celem jest nie tylko nawilżenie, ale również ukojenie podrażnionej skóry. Już po jednym użyciu można poczuć wyraźne ukojenie. Co ważne, emulsja nie tylko nawilża skórę, ale także chroni przed utratą wody z naskórka. Zawarte w niej trójglicerydy oleju z kukurydzy odbudowują barierę ochronną naskórka i znoszą uczucie świądu. Produkt można stosować również u dzieci powyżej 3. roku życia.