Z badania przeprowadzonego na zlecenie Align Technology na grupie 1000 rodziców nastolatków w Polsce wynika, że rodzice są zdeterminowani, aby pomóc swoim dzieciom zwiększyć poziom ich pewności siebie. Ponad połowa badanych rodziców uważa, że ich nastoletnie dzieci mogą mieć z tym problemy, a 76 proc. podejmuje regularne działania, aby podnieść ich samoocenę.
Dobre relacje z rodzicami na wagę złota
Rodzice często zastanawiają się nad kwestią pewności siebie ich dziecka, a dane sugerują, że ich wkład jest kluczowy i korzystny dla budowania poczucia własnej wartości nastolatków. Badanie oceniało między innymi świadomość rodziców na temat wpływu ich relacji z nastolatkami na ich pewność siebie. Ponad 60 proc. ankietowanych rodziców uważa, że ich rola w tym zakresie jest ogromna, a ponad 80 proc. podejmuje działania, aby na wiele sposobów pomóc nastolatkowi w kształtowaniu pewności siebie, na przykład poprzez okazywanie im miłości i wsparcia. Wśród najczęstszych sposobów budowania poczucia własnej wartości u nastolatków rodzice wymieniają też pomoc w zdobywaniu nowych życiowych doświadczeń, prowadzenie otwartych i szczerych rozmów oraz obdarzanie ich większym zaufaniem w kwestii wykonywania odpowiedzialnych czynności.
Pewność siebie nastolatków a pandemia COVID-19
Nowa rzeczywistość w czasie pandemii, w tym przymusowa izolacja i nauka zdalna, w dużym stopniu oddziałują na codzienne funkcjonowanie nastolatków i ich relacje z rówieśnikami. Z badania przeprowadzonego wśród rodziców nastolatków w Polsce wynika, że 62 proc. z nich uważa, że pandemia wpłynęła na samopoczucie i pewność siebie ich dzieci, ponieważ miały ograniczone możliwości spotykania się z przyjaciółmi. Badanie wskazało również, że dłuższa ilość czasu spędzanego przed ekranem może zwiększyć świadomość nastolatków w kwestii ich wyglądu i uśmiechu – 9 na 10 polskich rodziców uważa, że wygląd uśmiechu ich nastoletniego dziecka ma wpływ na jego pewność siebie.
Wygląd a pewność siebie
Nastolatkowie często przykładają wagę do swojego wyglądu i wykorzystują go jako narzędzie do wyrażania swojej indywidualności. Rodzice również zauważają tę tendencję – 88 proc. z nich ma świadomość, że wygląd nastolatka ma związek z jego poczuciem pewności siebie.
Wyniki badania pokazują również, że istnieje duże przeświadczenie o znaczącej roli uśmiechu, przy czym tylko mniej niż jedna trzecia rodziców uważa, że ich nastolatek uśmiecha się z pewnością siebie. Bardzo często jest to bezpośrednio związane z faktem, że nastolatkowie nie są zadowoleni ze swoich zębów. Badanie wykazało, że 48 proc. nastolatków zwróciło się do swoich rodziców z prośbą o leczenie prostujące zęby. Młodzi ludzie są świadomi wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych dostępnych za pośrednictwem lekarzy dentystów. Jednym z nowoczesnych rodzajów leczenia ortodontycznego jest korekcja zgryzu za pomocą systemu Invisalign.
– Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że uśmiech nastolatków może mieć wpływ na ich pewność siebie. Z przeprowadzonego badania wynika jednak, że 67 proc. rodziców polskich nastolatków zdecydowanie zgadza się z tym, że ich dzieci uśmiechałyby się znacznie częściej, gdyby miały proste zęby. Połowa rodziców uważa również, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za leczenie wad zgryzu u nastolatków. Młodzież również dostrzega wagę problemu – 56 proc. z nich zwraca się do rodziców z prośbą o leczenie i stosuje się do rad stomatologów w kwestii prawidłowego ustawienia zębów. Zgadza się to z obserwacjami z mojej praktyki. – komentuje dr Michał Tarnawski w imieniu firmy Align Technology, producenta przezroczystych aparatów Invisalign. – Zastosowanie nowoczesnej stomatologii i rozwiązań ortodontycznych pozwala nastolatkom uzyskać leczenie dostosowane do ich potrzeb i stylu życia, a rodzice mogą być pewni, że pod czujnym okiem specjalisty w trakcie całego procesu leczenia ich dzieci otrzymają profesjonalną opiekę i osiągną pożądane rezultaty.
System Invisalign odmienił uśmiechy milionów ludzi na całym świecie. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród nastolatków i ich rodziców ze względu na wygodę i minimalny wpływ na codzienne życie użytkowników. Nastolatkowie cenią komfort leczenia systemem Invisalign, walory estetyczne (nakładki są praktycznie niewidoczne) i możliwość zdejmowania alignerów, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania właściwej higieny. System ten jest klinicznie sprawdzony i opiera się na zasadach ortodontycznych, co pozwala uzyskać bardziej przewidywalne rezultaty kliniczne[2]. Dzięki temu każdy może cieszyć się lepszym zdrowiem jamy ustnej i zyskać bardziej pewny siebie uśmiech.