Sen niemowlaka to kwestia, która najbardziej frapuje świeżo upieczonych rodziców. Każdemu się wydaje, że noworodek nie robi nic innego, tylko śpi. Każde odstępstwo od normy wzbudza więc niepokój. Tymczasem prawda jest taka, że każdy maluch może spać inaczej. Sen niemowlaka jest bardzo zmienny i ewoluuje wraz z rozwojem dziecka. Ile śpi niemowlę i co robić, jeśli nie chce spać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym poście. Zapraszam!
Ile śpi niemowlę?
Ile śpi niemowlę i ile powinno spać? Porównując sen niemowlaka i osoby dorosłej faktycznie widać diametralne różnice. O ile cykl snu dorosłego człowieka jest dość długi, o tyle u małego dziecka nie trwa dłużej niż godzinę. Trzeba jednak pamiętać, że na łączną ilość dobowego snu dziecka wlicza się wszystkie, nawet te bardzo krótkie drzemki, jak spanie w aucie podczas jazdy do sklepu czy 5-minutowy „komar” podczas bujania na rękach lub przystawiania do piersi. Nie ma uniwersalnej reguły dotyczącej tego, ile powinno spać niemowlę. To zależy nie tylko od wieku maluszka, ale także indywidualnych predyspozycji jego organizmu. Oczywiście maluszek zaraz po urodzeniu będzie spał więcej niż dziecko kilkutygodniowe. Trzeba tylko pamiętać, że liczba przespanych godzin to jedno, a częstość wybudzania się to drugie. Tak więc noworodek po urodzeniu mimo że będzie spać najdłużej w rozumieniu całej doby, to jednocześnie będzie wybudzać się najczęściej. Wynika to z faktu, że fazy snu noworodka są krótsze, co sprzyja ich rozwojowi. Podsumowując: w pierwszych dniach życia noworodek śpi mniej więcej do 19-20 godzin na dobę. Miesięczne dziecko przesypia już tylko 14-16 godzin na dobę. Półroczne dziecko z kolei będzie przesypiać około 12 godzin w ciągu doby. Oczywiście nie jest to norma, gdyż bywają dzieci, które potrzebują więcej czasu na odpoczynek.
Niemowlę nie chce spać – dlaczego?
W momencie, kiedy niemowlę nie chce spać, zaczynamy doszukiwać się pewnych nieprawidłowości w jego rozwoju. A przyczyna takiego stanu rzeczy może leżeć zupełnie gdzie indziej. Niespokojny sen niemowlaka może wynikać zarówno z głodu, jak i niewygodnej pozycji podczas snu. Co jeszcze sprawia, że niemowlę nie chce spać? Częstą przyczyną jest nieodpowiednia, szczególnie zbyt wysoka temperatura w pokoju maluszka. Świeżo upieczeni rodzice dbając o komfort dziecka, mają tendencję do jego przegrzewania. Nie dość, że w domu jest bardzo ciepło, to na dodatek ubierają maluszka w ciepłą piżamkę lub dodatkowo przykrywają ciepłą kołdrą. I tu pojawia się problem, bo przegrzanie dziecka może wywołać problemy ze snem. Niemowlę nie chce spać? Zastanów się czy nie serwujesz mu w ciągu dnia zbyt dużo wrażeń. Maluszek, który w ciągu dnia doświadcza wielu atrakcji może być później rozdrażnione i zbyt pobudzone, a stąd już krótka droga do zaburzeń snu. Niespokojny sen niemowlaka może też wynikać z podrażnień skóry. Odparzenia pieluszkowe, nawet te z pozoru niewinne, mogą wywoływać ból i dyskomfort. Dziecko może też odczuwać swędzenie, co niekorzystnie wpływa na jego sen. Czasami niespokojny sen niemowlaka może wynikać z braku obecności mamy. To normalne, że maluszek może czuć dyskomfort w momencie, kiedy sam leży w pokoju i nie czuje mamy. W spaniu może przeszkadzać dziecku także mokra lub brudna pielucha. Problemem może być też wpijający się w nóżki pampers, jeśli przy zmianie pieluszki zbyt mocno zapniemy rzepy.
Niemowlę nie chce spać – co robić?
Wiemy już, dlaczego niemowlę nie chce spać i jakie mogą być tego przyczyny. Powiedzmy sobie teraz, co robić, żeby ułatwić dziecku zaśnięcie i żeby sen niemowlaka był lepszy. Zacznijmy od zagadnienia rutyny. Małe dzieci, jak nikt inny potrzebują schematów, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Wszelkie odstępstwa od reguły mogą wywoływać lęk i strach. Warto więc wypracować stały plan dnia, a więc codziennie w tych samych godzinach chodzić z dzieckiem na spacer do parku, bawić się z nim, kąpać je i usypiać. Uwaga! Wypracowanie stałej godziny usypiania dziecka sprawdzi się nie tylko wieczorową porą, ale także na okoliczność drzemki w ciągu dnia. Aby zapewnić maluszkowi lepszy sen pozbawiony wiecznego wybudzania się warto przygotować mu wygodne miejsce do spania. Jeśli twoje dziecko nie chce spać bez ciebie, możesz zdecydować się na dostawkę dla niemowlaka i zamontować ją do swojego łóżka. W ten sposób maluszek będzie bliżej ciebie, przez co nie powinien już mieć problemów ze spaniem. Aby sen niemowlaka był spokojny i niezakłócony, należy zadbać również o dobrą atmosferę w domu. Dzieci mają to do siebie, że od razu wyczuwają napięcie i stres u rodziców. W ten sposób również stają się niespokojne i mogą miewać problemy ze snem. Chcesz, aby twoje dziecko błogo spało? Nie serwuj mu negatywnych emocji. Doskonałym sposobem na spokojny sen niemowlaka, praktykowanym przez coraz szersze grono rodziców, jest tzw. kangurowanie, a więc noszenie maluszka w chuście. Dzieci uspokajają się w momencie, kiedy czują bliskość rodzica – mamy lub taty. Bicie serca rodzica czy spokojny głos może być skutecznym sposobem na zaśnięcie maluszka.
Wieczorne zabawy – czy warto?
Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że jeśli wieczorem zmęczą dziecko, to szybciej ono uśnie. Oczywiście może tak być pod warunkiem, że maluch nie zostanie przestymulowany, a więc nie dostarczymy mu zbyt wielu bodźców jednocześnie. Włączony telewizor, do tego grające zabawki, świecące lampki – to wszystko może zmęczyć dziecko. A jak wiadomo, zmęczone dziecko trudniej zasypia i częściej budzi się w nocy. Warto więc w tym wszystkim poszukać złotego środka. A co z przetrzymywaniem malucha do późnych godzin? O ile dziecko ucięło sobie drzemkę w okolicach 17-18 to wtedy można je trochę dłużej przetrzymać, bo i tak wcześniej nie uśnie. Jeśli jednak nie spało późnym popołudniem, takie przetrzymywanie nic nie da, a tylko zmęczy maluszka. A jak już pisałam wcześniej – zmęczone dziecko ma jeszcze większy problem z zaśnięciem i częściej wybudza się w nocy.