Naturalne sposoby na zatwardzenie

zaparcie

Zaparcia to olbrzymi problem zwłaszcza kobiet. Uczucie ciężkiego brzucha, wzdęcia, problem z wypróżnianiem się, które na dłuższą metę może doprowadzić do powstania hemoroidów wymaga zdecydowanego działania. Przywrócenie regularnego wypróżniania się poprawi samopoczucie.

ból brzucha

Skąd się biorą problemy z zaparciami

Przyczyn zaparć jest naprawdę wiele. Zdarzają się często osobom, które żyją w stresie, zmieniają nagle miejsce przebywania (np. wyjeżdżają na urlop), nie jedzą regularnie lub jedzą żywność zbyt przetworzoną, piją za mało wody oraz są częstą przypadłością kobiet ciężarnych. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby na zatwardzenie.

Zmiana diety

Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na dietę i wprowadzić do niej wodę. Zwykła woda mineralna czy z kranu, wypijana w odpowiedniej ilości, czyli minimum 2 litry dziennie pomoże usunąć toksyny z organizmu, ale także jest sposobem na zatwardzenie. Dodatkowo należy zwiększyć ilość spożywanych owoców w diecie, zwłaszcza kiwi oraz śliwki, także suszone. Lepiej również zrezygnować z przetworzonych zbóż – białej mąki, chleba, ryżu, makaronu na rzecz tych z mąki z pełnego przemiału. Należy jednak robić to powoli, tak by nie pogorszyć stano. Sposobem na zatwardzenie jest także… ruch. Wszelkie ćwiczenia: bieganie, jazda na rowerze, gimnastyka, joga, pilates i na siłowni poprawiają perystaltykę jelit i motywują je do pracy.

tabletki

Delikatne środki regulujące trawienie

Kiepskie sposoby na zatwardzenie to przyjmowanie silnie przeczyszczających leków, zwłaszcza przewlekle. Powodują one podrażnienie jelit oraz “rozleniwiają je”, czyli sprawiają, że jelita nie podejmują pracy. Lepszym rozwiązaniem są delikatne, ziołowe środki, które jedynie wspomagają naturalne funkcje jelit i doprowadzają do regularnych wypróżnień.

Dodaj komentarz