Jak dbać o ogród: Przewodnik krok po kroku

pielegnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania go w idealnym stanie. Należy sprawdzać, czy rośliny otrzymują wystarczającą ilość wody, czy poradzono sobie ze szkodnikami i czy usunięto chwasty. Każdego tygodnia należy poświęcić trochę czasu na gruntowną kontrolę ogrodu, aby utrzymać go w dobrym stanie do końca sezonu na wiosnę. Pokażemy Ci, jak dbać o ogród, aby przetrwał surową zimę i pozostał zdrowy przez cały rok.


Nawadniaj swój ogród

Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, powinieneś regularnie podlewać ogród, aby utrzymać glebę w stanie wilgotnym i zapobiec jej wysychaniu. Ziemia musi być wilgotna, ale nie mokra. Idealnie jest podlewać rośliny raz w tygodniu, ale jeśli miesiąc jest szczególnie suchy, można podlewać ogród dwa razy w tygodniu. Ilość wody, jakiej potrzebują rośliny, można łatwo zmierzyć, sprawdzając glebę palcem. Jeśli między palcem a kolejnym stawem palca jest sucha, należy ją podlać. Można także użyć wilgotnościomierza, który odczytuje wilgotność kilku roślin jednocześnie i pomaga kontrolować, ile wody potrzebuje dana roślina.

Pozbądź się chwastów

Jeśli nie usuniesz chwastów z ogrodu, przejmą nad nim kontrolę. Mogą one wypierać rośliny, ograniczać przepływ wody i powietrza oraz zmniejszać zawartość składników odżywczych w glebie. Można wyrywać lub wykopywać wszystkie chwasty, które osiągają wysokość powyżej 6 cali, ale nie należy umieszczać w ogrodzie chwastów inwazyjnych, takich jak mniszek lekarski. Można wyrywać lub ścinać chwasty, które mają mniej niż 6 cali wysokości. Można do tego celu zatrudnić profesjonalistę lub wykonać tę czynność samodzielnie za pomocą wyrywacza do chwastów. Aby zapobiec wzrostowi chwastów w ogrodzie, można także stosować środki hamujące wzrost chwastów, takie jak neem. Neem to naturalny środek chwastobójczy, który od wieków jest stosowany w rolnictwie do zwalczania uciążliwych chwastów. Jego działanie polega na blokowaniu wzrostu nasion i korzeni, dzięki czemu chwasty nie mogą się rozprzestrzeniać i rosnąć. Można posypać neem glebę wokół podstawy roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów.

Zadbaj o swoją glebę

Nie da się odmłodzić gleby, która była zaniedbana, więc upewnij się, że dodajesz do niej odpowiednią ilość substancji organicznych, aby utrzymać ją w zdrowiu. Zbyt cienka warstwa gleby nie zatrzyma wody, nie przepuści światła słonecznego i nie wytworzy zdrowych roślin. Substancje organiczne, takie jak kompost lub rozkładające się liście, są ważne dla utrzymania zdrowia gleby i budowania jej struktury. Należy także ograniczać ilość trawy i chwastów wokół roślin, tak aby miały one dużo miejsca do wzrostu. W budowaniu struktury gleby można pomóc, dodając do niej trochę piasku, ponieważ stanowi on solidną podstawę do wzrostu roślin. Można również dodać trochę ziemi do pustej doniczki i poruszać nią, aby rozprowadzić ziemię po bokach, lub też dodać ziemię do istniejącej doniczki z otworami w dnie.

Aby uniknąć uszkodzeń skóry i zniszczenia dłoni, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie, jaką będą rękawice i ubranie robocze! Te znajdziesz w renomowanym sklepie BHP!

Nie zapominaj o swoich roślinach zimą!

Upewnij się, że rośliny są dobrze podlewane zimą, zwłaszcza jeśli mieszkasz w suchym klimacie. Upewnij się także, że rośliny mają wystarczająco dużo światła w zimie, gdy są w pomieszczeniu. Można je trzymać w pomieszczeniach, jeśli na zewnątrz jest zbyt silny wiatr i zimno. Jeśli mieszkasz w klimacie umiarkowanym, w którym zima jest łagodna, możesz trzymać rośliny w pomieszczeniach zamkniętych. Trzymając rośliny w pomieszczeniach, można je częściej podlewać. Rośliny należy trzymać z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy piece ogrzewające dom, aby uchronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Upewnij się, że mają wystarczającą ilość światła słonecznego, aby zachować zdrowie, gdy są w pomieszczeniach. Jeśli musisz przenieść rośliny do domu, spróbuj wprowadzić je do środka jak najwcześniej w sezonie. Wczesnowiosenne kwiaty, takie jak tulipany czy żonkile, będą dłużej rosły w pomieszczeniach, jeśli umieścimy je w nich wcześniej, natomiast rośliny jesienne, takie jak warzywa zimowe, będą dłużej rosły w pomieszczeniach, jeśli umieścimy je w nich jesienią.

Dodaj komentarz