Wątroba – jak często o niej pamiętasz? A jest to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, który każdego dnia wypełnia ponad 500 różnych funkcji w organizmie. Wątroba nie tylko filtruje krew i oczyszcza organizm z toksyn, ale także odpowiada za produkcję soku trawiennego, syntezę białek i magazynowanie glukozy. Zapobiega również zapadaniu na wiele chorób. Do tego reguluje poziom hormonów i przekształca składniki pokarmowe w energię. Ogólnie rzecz ujmując – nieustannie zachodzą w niej procesy ważne dla naszego zdrowia i życia. Nic więc dziwnego, że niektórzy porównują ją do wielkiej fabryki. Niestety, styl życia większości osób powoduje, że wątroba musi pracować na jeszcze wyższych obrotach niż powinna. Jemy przetworzone produkty. Do tego jemy dużo tłustych i smażonych produktów. Żyjemy w biegu. Nie stronimy od alkoholu. Podstawowe pytanie brzmi: jak zadbać o wątrobę tak, aby działała sprawnie? Oto kilka przydatnych „zabiegów”.
Bez zbędnego przeciążenia
Nasza wątroba działa lepiej wtedy, kiedy nie jest nadmiernie obciążana. Co to oznacza? A to, że zamiast opychać się do granic możliwości, lepiej jeść mniej a częściej. Dietetycy od dawna powtarzają, żeby każdego dnia zjadać 6 lekkostrawnych posiłków, aniżeli 3 obfite. W ten sposób wątroba nie będzie zmuszona do nadmiernego wysiłku i prawidłowo wywiąże się ze swoich zadań.
Wolniej znaczy lepiej
Wątroba nie lubi pośpiechu, a zwłaszcza nie lubi pośpiesznie zjadanych posiłków. Źle rozdrobnione jedzenie tylko obciąża układ pokarmowy. Dlatego jeśli chcemy, żeby wszystko było w porządku, powinniśmy zadbać o to, aby każdy posiłek zjadać na spokojnie, dokładnie przeżuwając kęs za kęsem. Wówczas wątroba zdąży dostarczyć niezbędną do strawienia pokarmu żółć, jak również wyłapie szkodliwe dla nas substancje.
Stop dla alkoholu
Tu nikogo nie zaskoczę – alkohol szkodzi naszej wątrobie. Wypijany regularnie, nawet w małych ilościach uszkadza ją i prowadzi do marskości. Jeśli chcemy mieć zdrową i sprawną wątrobę – nie powinniśmy sięgać po alkohol zbyt często, a jedynie sporadycznie, od czasu do czasu.
Dieta dobra dla wątroby
Czego nie powinniśmy robić w trosce o wątrobę już wiemy. A co robić powinniśmy, aby pozostawała w dobrej formie? Podstawę stanowi zdrowa dieta. Tłuszcze zwierzęce należy zamienić na roślinne, które nie są tak bardzo obciążające. Na pracę wątroby korzystny wpływ mają warzywa. Dobrze by było, aby w codziennej diecie nie zabrakło takich warzyw, jak: brokuły, pomidory, sałata, soja czy kapusta. Ale uwaga! Zamiast warzyw surowych, lepiej spożywać gotowane. Również niektóre zioła działają zbawiennie na wątrobę. Wystarczy tu wspomnieć nasiona ostropestu plamistego czy ziele karczochów.
Suplementy diety dla wątroby
Pracę wątroby skutecznie wspomagają też niektóre suplementy diety, jak np. Hepatil (sprawdź tu: http://www.hepatil.com). W jego skład wchodzi cholina, która wspomaga metabolizm tłuszczów, a także fosfolipidy, witamina E i B6, które dbają o ogólną kondycję wątroby i prawidłowe jej funkcjonowanie.