Gdy chcemy zjeść coś nietypowego, innego niż zazwyczaj, mamy do wyboru wiele restauracji i barów, które oferują jedzenie z innych, niż Polska, regionów. Polacy uwielbiają przede wszystkim kuchnię włoską, azjatycką, arabską. Mniej jednak u nas knajpek i restauracji francuskich, a o francuskiej kuchni myślimy jedynie w kontekście serów, żabich udek i ślimaków. Co jeszcze do zaoferowania ma kuchnia francuska?
Wykwintna czy codzienna?
Kuchnia francuska zawsze była uznawana na świecie za jedną z najlepszych, a na królewskich dworach szefami kuchni byli Francuzi. Francuskie dania z najlepszych restauracji bywają naprawdę wymyślne, ale są też takie, które można bez problemu przyrządzić w domu: na przykład zupę cebulową, creme brulee, tartę czy po prostu skosztować serów i francuskiego wina w towarzystwie bagietki podczas romantycznej kolacji. Często jednak jedząc coś na co dzień, nie zdajemy sobie sprawy, że czerpiemy z francuskiej kuchni. To we Francji bowiem powstały: majonez, musztarda, omlet, bulion, sos vinegrette i beszamelowy czy suflet. Na wskroś francuskie są też gulasze z dużej ilości mięsa, z dodatkiem cebuli i piwa czy alkohol z jabłek – cydr.
Przyprawy w kuchni francuskiej
Na czym polega fenomen kuchni francuskiej? Francuzi przede wszystkim cenią sobie ekologię i naturę. Jeśli ser – to najlepszy robiony ręcznie, tradycyjnie, jeśli przyprawy, to naturalne i świeże. Przyprawy w kuchni francuskiej stosowane są w dużych ilościach i charakterystyczne jest łączenie smaków. Kuchnia francuska nie obejdzie się, bez takich przypraw jak czosnek, bazylia, rozmaryn, gałka muszkatołowa czy tak lubiany też w naszym kraju majeranek. Warto je poznać szerzej: http://chavroux.pl/przyprawy-kuchni-francuskiej/
Poza tym to świetna kuchnia dla osób na diecie – typowo śródziemnomorska, bo bogata w owoce morza, warzywa, a przyprawy dodatkowo poprawiają trawienie.
Zdjęcia: pixabay.com