Wrzody żołądka to „plaga” dzisiejszych czasów. Boryka się z nimi coraz więcej osób między 25, a 55 rokiem życia. Zachorowania zdarzają się także wśród dzieci i nastolatków. Myli się jednak ten, kto myśli, że są one następstwem stresu i niezdrowego stylu życia. Większość zachorowań wynika z zakażenia bakterią Helicobacter pylori. A zarazić możemy się nią w bardzo prosty sposób, np. spożywając źle przygotowane jedzenie, niedopieczone lub niedosmażone mięso, itp. Wrzody żołądka to szalenie nieprzyjemna i bolesna dolegliwość, która potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Nieleczone, mogą być przyczyną poważnych (nawet dla życia) powikłań. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie niektóre z objawów, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza!
Wrzody żołądka i typowe objawy
Pierwsze symptomy mogą być niepozorne i niejasne, stąd często bywają lekceważone. Musisz jednak pamiętać, że każdy ból po jedzeniu, a także częste odbijanie się i zgaga, mogą sygnalizować wrzody żołądka. Jak jeszcze może objawiać się ta choroba? Typowe są nudności i wymioty, niesmak w ustach, brak apetytu, biegunki. Najczęstszą jednak dolegliwością jest ból pośrodku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem. Często chorzy dolegliwości bólowe opisują jako pieczenie, a czasem mają wrażenie, że czują głód.
Leczenie wrzodów żołądka
Wrzody żołądka nie są takie trudne w leczeniu, jak mogłoby się niektórym wydawać. Im wcześniej są wykryte, tym leczenie jest prostsze i trwa krócej. Tylko w bardzo zaawansowanych postaciach choroby, kiedy dochodzi do pękania wrzodów, wymagana jest operacja. Każdy inny przypadek leczy się antybiotykami. Chorym podaje się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Ich celem jest zablokowanie wydzielania kwasu solnego. Uwaga! Sekretem skutecznego wyleczenia z wrzodów żołądka jest dokończenie antybiotykoterapii. Niestety wiele osób ma tendencję do zbyt wczesnego kończenia kuracji, co skutkuje nawrotami choroby. Większość myśli, że brak objawów to znak wyzdrowienia. A tak nie jest. Chwilowe polepszenie może być skutkiem uśpienia problemu. Dlatego, jeśli lekarz zaleca przyjmowanie antybiotyków przez 8-9 tygodni, to należy tak robić. Dodatkowo, w przypadku silnego bólu brzucha, można wspomóc się tabletkami przeciwbólowymi o działaniu rozkurczowym, jak np. NO-SPA.
Ważna dieta
Antybiotykoterapia to jedno. Bardzo ważną rolę w leczeniu wrzodów odgrywa właściwa dieta. Osoby chorujące na wrzody żołądka jak ognia powinny unikać produktów, które wzmagają wydzielanie kwasu solnego. Są to m.in. owoce, tłuste potrawy oraz potrawy ostre. Do niewskazanych produktów zalicza się także alkohol, kawę, czekoladę, kasze gruboziarniste, rośliny strączkowe, pieczywo razowe i żytnie oraz słodycze, napoje gazowane i żółte sery.
Masz wrzody żołądka? Zmień styl życia!
W momencie, kiedy badania potwierdzą wrzody żołądka, a ty rozpoczniesz leczenie, musisz pamiętać także o zmianie stylu życia. Wrzody to nie błahostka, dlatego musisz zadbać o siebie w odpowiedni sposób. Zdrowa dieta to jedno. Ważna jest także zmiana stylu lub mówiąc inaczej higieny życia. Przede wszystkim znajdź w końcu czas na odprężenie i relaks. Owszem, stres nie powoduje wrzodów, ale niestety bardzo wzmaga nieprzyjemne objawy. Naucz się technik relaksacyjnych, jeśli nie możesz całkowicie wyeliminować stresu ze swojego życia. Świetne efekty daje joga. Staraj się ćwiczyć każdego dnia, np. po powrocie z pracy lub wieczorkiem, kiedy wszystko już ogarniesz. Zadbaj też o stałe pory posiłków. To bardzo pomocne w leczeniu wrzodów. Jedz mniejsze porcje, ale częściej. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Nie jedz w pośpiechu, bo to tylko potęguje problem. Zrezygnuj z piwa i wina. To prawda, że dobrze robią na trawienie, ale tylko u osób, które nie mają problemów z układem pokarmowym.