Witaminy to składnik codziennego pożywienia. Bez nich żaden z organów wewnętrznych nie funkcjonowałby normalnie, a niedobór witamin znacznie wpływa na nasze samopoczucie oraz nasz wygląd. Bez witamin nie obejdzie się także dziecko, które rozwija się, potrzebuje dużo energii, a jednocześnie często ma ubogą dietę.
Dla niemowląt (prawie) wszystko w mleku
Niemowlęta, które są karmione piersią otrzymują niezbędne witaminy w mleku mamy, ale i tak muszą otrzymywać witaminę K, odpowiedzialną za krzepnięcie krwi oraz witaminę D wpływającą na układ nerwowy, kości, mięśnie, zęby oraz samopoczucie. Te karmione mlekiem modyfikowanym mają zapewnioną optymalną dawkę witamin, ale niepokojące objawy, takie jak zwiększona łamliwość kości czy pocenie się, są pierwszym objawem niedoboru witaminy D. Witaminy dla niemowląt mają postać płynów i podaje się je w ilości kilku kropli na dobę. Nieco inaczej przebiega suplementowanie starszych dzieci.
Witaminy na talerzu
Dieta dziecka, które samodzielnie je, powinna być bogata w różnorodne składniki. Przede wszystkim w zawierające dużo błonnika i witamin z grupy B zboża, pełne witamin C, E, B, D i minerały owoce, warzywa, bogaty w wapń i białko nabiał, źródło tłuszczów takie jak mięso, najlepiej chude i ryby morskie. Każdy z elementów diety dostarcza różnorodne minerały i różne ilości witamin. Kwasy nienasycone powinno się dostarczać odpowiednią porcją ryb, a np. sporą dawkę żelaza ma w składzie często przez dzieci nielubiany szpinak.
Kiedy dziecko nie chce jeść…
Nie ma problemu, jeśli dziecko jest otwarte na nowe smaki, nie broni się przed zjedzeniem zupy, pieczeni i warzyw gotowanych na parze, nie jest uczulone na białko mleka krowiego i może wypijać kakao albo zjadać jogurty. Problem pojawia się wtedy, gdy maluch to typowy niejadek, który kręci nosem na wszystko to, co dostaje na talerzu. Trudno dziecku, które połasi się jedynie na parówki i suchą bułkę zapewnić optymalną ilość witamin C, D, A czy E. W takich przypadkach, jak i podczas choroby, obniżonej odporności organizmu, zimą, albo gdy maluch zaczyna przygodę ze żłobkiem i przedszkolem warto podawać mu witaminy. Dla starszych dzieci stworzono jednak smaczne żelki witaminowe, których forma i smak mobilizuje maluchy do zjadania tej porcji witamin. Zamiast kropli czy witamin w formie proszku, można podawać żelki witaminowe, które chętnie zje nawet to dziecko, które wzgardzi babciną pomidorową.